Dzieła Marka Szwarca w Muzeum POLIN!
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Olśniewająca kolekcja dzieł Marka Szwarca (1892-1958) jednego z najwybitniejszych twórców polsko – żydowskich 1 połowy XX w., współzałożyciela awangardowej grupy „Jung Jidysz” (Młode jidysz) – po kilku latach oczekiwań znalazła się w Muzeum Polin.
Dzięki życzliwości wnuków artysty: Dominique Torres, Mikaela Levina i Gabriela Levina udało się pozyskać do muzealnych zbiorów (jako zakup i darowiznę) reprezentatywną kolekcję 12 prac z wszystkich okresów twórczości oraz bezcenne archiwum osobiste artysty.
Kiedy na początku lat 20. Szwarc zamieszkał w Paryżu spotkanie z nowoczesną sztuką zaowocowało znakomity pracami, w których ekspresjonizm, awangardowa jedność słowa i obrazu oraz poszukiwania żydowskiej sztuki narodowej znalazły swą konsekwentną i wybitną realizację. Jednocześnie duchowe poszukiwania sprawiły, że w 1919 roku artysta ochrzcił się wraz z żoną, jednak artysta określający się mianem Żyda-chrześcijanina, w swej twórczości nieprzerwanie podejmował tematy żydowskie i biblijne.
Prace artysty, które znalazły się w zbiorach muzeum:
- Autoportret, 1921 - olej/płótno
- Portret Giny – żony artysty” - brąz patynowany
- Dojrzewanie, 1928 - kuta miedź
- Król Salomon, 1955 - cyna
- Portret Pinkusa, teścia artysty - olej/płótno
- Portret Polki, 1920 - olej/płótno
- Ukrzyżowanie z „Jung Jidysz”, 1919 - linoryt
- Ukrzyżowanie, ok. 1950 - akwarela
- Akt kobiecy z „Jung Jidysz”, 1919 - linoryt
- Walka Jakuba z Aniołem - akwarela
- Łania - Akwarela
- Portret mężczyzny (Broderzona?) - ołówek
Zakup kolekcji prac Marka Szwarca wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Warto odwiedzić: "Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej" - nowa wystawa w Muzeum Miasta Łodzi pod patronatem Muzeum POLIN