Muzeum
8.11.2016

Nagroda European Museum Academy dla Muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zostało laureatem nagrody EMA (European Museum Academy Award) – jednego z najbardziej prestiżowych europejskich wyróżnień przyznawanych placówkom muzealnym. Statuetkę z rąk przewodniczącego zarządu European Museum Academy Wima van der Weidena odebrała główna kuratorka wystawy stałej, prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się 8 listopada w Rydze podczas dorocznego walnego zjazdu Europeana Network Association.

"Muzeum POLIN spełnia wszystkie możliwe warunki wytyczone przez Akademię. To nie jest zwykłe muzeum – to najwyższej klasy instytucja kultury, która dociera do szerokiego grona odbiorców na całym świecie i dlatego też w pełni zasługuje na miano "Muzeum Totalnego". Bogata oferta programowa i szeroko zakrojona misja i cele czynią Muzeum POLIN instytucją z wszech miar wyjątkową o ogólnoświatowym zasięgu,  która idealnie pasuje do kryteriów nagrody European Museum Academy. Obok wspaniałej wystawy stałej, Muzeum POLIN rozwija wiele innych projektów: takich jak: Centrum Informacyjne, portal Wirtualny Sztetl, Global Education Outreach Program, Muzeum na Kółkach i inne."-  czytamy w uzasadnieniu jury. 

Nagroda EMA jest przyznawana okresowo przez Radę EMA, po rekomendacjach Grupy Ekspertów, Reprezentantów Krajowych, Międzynarodowych Współpracowników i innych grup zaangażowanych w działalność EMA. W roku 2011 nagrodę przyznano Muzeum Galileusza we Florencji, a w 2013 roku Fundacji Europeana z Hagi.

Nagrodę European Museum Academy ustanowiono w 2010 roku celem wyróżnienia wyjątkowych osiągnięć organizacji, naukowców i instytucji kultury w tworzeniu nowoczesnych muzeów oraz rozwijaniu ważnych projektów europejskich, które będą miały decydujący wpływ na rozwój muzealnego dyskursu na poziomie ogólnoświatowym. To kolejna, po European Museum of The Year 2016, najbardziej prestiżowa europejska nagroda muzealna, która trafia w tym roku do Muzeum POLIN.

Więcej informacji >>