Wydarzenie

16-20.08.2017

PARDES FESTIVAL w Kazimierzu Dolnym

Pardes Festival
Pardes Festival, fot. Fundacja Spichlerz Kultury; wycinanka: Joanna Matyjasek; oprawa graficzna: Lidia Dańko

Już 16 sierpnia zagości w Kazimierzu Dolnym piąta edycja Pardes Festival. W programie festiwalu m.in. prezentacje multimedialne poświęcone szeroko definiowanej sztuce żydowskiej, spacer po kolekcji malarstwa polsko-żydowskiej kolonii artystycznej w Kamienicy Celejowskiej i oprowadzanie po ekspozycji judaików Muzeum Sztuki Złotniczej w gmachu głównym Muzeum Nadwiślańskiego, warsztat wycinanki żydowskiej poprzedzony prelekcją poświęconą znakom zodiaku w żydowskiej kulturze ludowej. Organizatorzy zachęcają do udziału w spacerach tematycznych w przestrzeni miasteczka.


Już tradycyjnie odbędzie się prezentacja jednej z galerii wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tym razem powędrujemy po galerii „Miasteczko. 1648-1772”.

Aż dwie prezentacje przypomną wystawy poświęcone wybitnym łódzkim artystom żydowskim, braciom Hirszenbergom, a także postać Józefa Sandla, założyciela działu sztuki w ŻIH i wielkiego znawcy twórczości Samuela Hirszenberga.

W ramach obchodów 700-lecia lokacji Lublina zaplanowana jest prezentacja Marcina Fedorowicza z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” Przedwojenny wielokulturowy Lublin na fotografiach z kolekcji Bramy Grodzkiej.

Na Pardes Festival wystąpi także kurator zbiorów Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie, Artur Winiarski, wybitny znawca twórców z kręgu École de Paris.

Do krainy zabawek produkowanych w kaliskiej fabryce żydowskich fabrykantów wielce zasłużonych dla miasta Kalisza wprowadzi gości festiwalowych Julia Łach, znawczyni tematyki starych zabawek celuloidowych, kolekcjonerka i renowatorka zabytkowych lalek.

W ramach pokazów pofestiwalowych Międzynarodowego Festiwalu „Żydowskie Motywy” 2017 organizatorzy zapraszają na dwa wydarzenia filmowe: „Hummus! i „Nad brzegami Jarkonu”.

W Roku Rzeki Wisły nie zabraknie wydarzenia poświęconego roli Wisły w historii Kazimierza Dolnego.

W niedzielę festiwalową, 20 sierpnia, kustosze Muzeum Wsi Lubelskiej oprowadzą gości festiwalu po podlubelskim skansenie, w którym zgromadzono cenne obiekty żydowskiej kultury materialnej.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest patronem honorowym Pardes Festival.

ZOBACZ PROGRAM FESTIWALU oraz opis wydarzeń muzycznych >>

Zachęcamy do śledzenia festiwalowego facebooka @PardesFestival

25.07.2017