Koncert

Annie Dutoit

Annie Dutoit
Annie Dutoit, fot. Julia Ronai

Annie Dutoit urodziła się w Szwajcarii w rodzinie światowej klasy muzyków klasycznych. Po ukończeniu szkoły średniej o profilu klasycznym (łacina i greka) wyjechała do Stanów Zjednoczonych gdzie otrzymała licencjat z literatury porównawczej Uniwersytetu w Princeton a następnie magistra dziennikarstwa na Uniwersytecie Nowojorskim i doktorat z filologii romańskiej Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

Rozprawa doktorska dotyczyła relacji pomiędzy polityką a estetyką francuskich pism antysemickich. Dr Dutoit wykładała na kilku amerykańskich uczelniach, m. in. w Barnard College w Nowym Jorku, a ostatnio na uniwersytecie w Arizonie gdzie prowadzi kursy z literatury i historii intelektualnej Europy.

Podczas swojej akademickiej kariery Dr Dutoit była wielokrotnie gościem międzynarodowych konferencji, gdzie wygłaszała referaty na temat estetyki faszystowskiej, faszystowskiej awangardy, historii i pamięci. Otrzymała grant naukowy na badania porównawcze nad zbrodniami przeciwko ludzkości na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie. Brała również udział w kilku projektach i performansach mających na celu promowanie wiedzy i pamięci o Holokauście. W roku 2015, Dr Dutoit wzięła udział w odczycie tekstów ocalałych z obozów koncentracyjnych oraz z ataków atomowych w Hiroszimie i Tokio dla cesarza Japonii w 70. rocznicę zakończenia wojny. Ostatnio wystąpiła też dla UNESCO podczas Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście. Współpracuje z fundacją Auschwitz i Instytutem Weteranów w Belgii; ostatnio pracowała nad dokumentem na temat śladów Szoa w Polsce.

Dr Annie Dutoit równolegle rozwija swoją karierę w dziedzinie sztuki performatywnej jako aktorka i producentka.