Koncert
16-18.02.2018

POLIN Music Festival: Roots’n’Fruits

Czym jest muzyka żydowska? Czym jest żydowska tożsamość dla współczesnych kompozytorów i wykonawców? Gdzie splatają się korzenie współczesnej muzyki izraelskiej i polskiej? Jakie owoce może przynieść spotkanie kompozytorów i wykonawców z Izraela, Polski i innych krajów żydowskiej diaspory? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas POLIN Music Festiwalu, którego inauguracyjna edycja odbędzie się pod hasłem Roots’n’Fruits. Kuratorami festiwalu są Michael Guttman i Kajetan Prochyra.

  • 16-18 lutego 2018

Dzień pierwszy: Roots’n’fruits – koncert symfoniczny dedykowany Zygmuntowi Rolatowi.

POLIN Music Festival otworzy koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia. Najlepszą polską orkiestrę symfoniczną poprowadzi Bar Avni – izraelska dyrygentka, zdobywczyni 2 nagrody w X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, która współpracuje m.in. z Neue Philhamonie w Hamburgu, Bergische Symphoniker oraz Israeli Philharmonic Orchestra, a towarzyszyć jej będą soliści: Michael Guttman, Jing Zhao i David Krakauer. Wieczór rozpocznie uwertura "Oberon" Carla Marii von Webera.

Utwór ten w 1936 roku zakończył koncert inauguracyjny Palestine Symphony – założonej przez pochodzącego z Częstochowy skrzypka żydowskiego pochodzenia Bronisława Hubermana. Tworząc orkiestrę Huberman nie tylko złożył podwaliny pod narodową orkiestrę Izraela, znaną dziś na całym świecie jako Israeli Philharmonic Orchestra. Przede wszystkim dał on schronienie i pracę kilkudziesięciu muzykom i członkom ich rodzin, którzy nie mogli czuć się bezpiecznie w Europie stopniowo opanowywanej przez nazistowską ideologię. Strażnikiem pamięci o Bronisławie Hubermanie jest od lat Zygmunt Rolat, dlatego właśnie jemu - wielkiemu miłośnikowi muzyki i przyjacielowi Muzeum POLIN – zadedykowany będzie koncert. W programie wieczoru znalazły się  także koncert skrzypcowy Noama Sheriffa, "Má vlast" Bedřicha Smetany - "Wełtawa", "Kol Nidrei" Maxa Brucha, a na finał wykonanie "Koncertu na klarnet klezmerski" Wlada Marhuletsa.

16 lutego, g. 19:00, Audytorium

Drugi dzień festiwalu to aż trzy koncerty muzyki kameralnej, które zatytułowaliśmy "Skrzypek schodzi z dachu"
 

O 18:00 na scenie pojawi się warszawski kolektyw Hashtag Ensemble, który wykona program przygotowany specjalnie na zamówienie POLIN Music Festivalu złożony z utworów młodych kompozytorów: Aviy Kopelman, Yaira Klartaga, Matthew Shlomowitza i Judda Greensteina. Utwór tego ostatniego kompozytora wspólnie z Hashtag Ensemble wykonają David Krakauer i Kathleen Tagg.

Po przerwie program zdominuje muzyka amerykańskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia – "New York Counterpoint" Steve’a Reicha, "Ebuhuel"  i "Parzial" Johna Zorna oraz kompozycje samego Krakauera. Muzyka zabrzmi w wykonaniu nowego duetu, który klarnecista tworzy wspólnie z pochodzącą z RPA pianistką Kathleen Tagg.

17 lutego, g. 18:00, Audytorium

O 21:00 na scenie Muzeum POLIN, w towarzystwie Michaela Guttmana i Jing Zhao, Martha Argerich. Artystka jest ikoną muzyki klasycznej naszych czasów. Od triumfu w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w 1965 pianistka współpracuje z najważniejszymi orkiestrami i artystami w Europie, Azji i obu Amerykach. Z upodobaniem wykonuje też muzykę kameralną. Argerich była wielokrotnie wyróżniana najbardziej prestiżowymi laurami w tym przyznawanym przez rząd francuski Officier de l’Ordre des Arts et Lettres, Commandeur de l’Ordre des Arts et des Lettres oraz Medalem Wschodzącego Słońca, przyznawanym przez Cesarza Japonii. W grudniu 2016 z rąk prezydenta Baracka Obamy Argerich odebrała medal Kennedy Center Honors.

W Muzeum POLIN na scenie towarzyszyć będą jej przyjaciele – Michael Guttman (skrzypce), Jing Zhao (wiolonczela), Akane Sakai (fortepian) a także córka artystki Anne Catherine Dutoit, która wygłosi słowo wstępne. W programie kompozycje Szymona Laksa, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Ernesta Blocha oraz Dymitra Szostakowicza.

17 lutego, g. 21:00, Audytorium

Trzeci dzień POLIN Music Festival odbędzie się pod hasłem "Żydowskie tango".

Będzie to spotkanie z żydowskim tangiem w różnych, czasem nieoczywistych, jego odsłonach. Obok muzyki klasycznej, to właśnie tango jest pasją inicjatora POLIN Music Festivalu – Michaela Guttmana. Skrzypek zaprosił do Warszawy swoich przyjaciół z Brukseli: Aleksandra Gurninga (fortepian),  Lysandre  Donoso  (bandoneon) i Ariela Ebersteina (kontabas).

Alexander Gurning jest urodzonym w Belgii dzieckiem emigrantów z Polski i Indonezji. Po ukończeniu Królewskiego Konserwatorium w Brukseli kontynuował naukę u mistrzów pianistyki w konserwatorium w Moskwie. Koncertuje na całym świecie – w tym na festiwalach w Tanglewood, Verbier Festival czy Porgetto Martha Argerich w Lugano. Obok repertuaru klasycznego Gurning zafascynowany jest tangiem. Jest założycielem cenionego zespołu Soledad. Na scenie Muzeum POLIN, wspólnie z Michaelem Guttmanem poprowadzą podróż z Polski przez Europę aż na milongi w Buenos Aires.

18 lutego, g. 19:00

Inicjatorem festiwalu Roots’n’Fruits jest Michael Guttman – wybitny skrzypek i popularyzator muzyki izraelskiej na świecie. Michael Guttman jest także fundatorem fortepianu Steinway, który usłyszeć można podczas koncertów w Muzeum POLIN.


POLIN Music Festival: Roots’n’Fruits - PROGRAM

  • 16.02.2018, piątek, Audytorium Muzeum POLIN
    • 19:00 Roots’n’fruits – koncert symfoniczny: Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Bar Avni oraz soliści: Michael Guttman (skrzypce), Jing Zhao (wiolonczela) i David Krakauer (klarnet)
  • 17.02.2018, sobota, Audytorium Muzeum POLIN
    • 18:00 Hashtag Ensemble i goście
                Krakauer-Tagg-Duo "Breath and Hammer"
    • 21:00 Martha Argerich / Michael Guttman / Akane Sakai / Jing Zhao
  • 18.02.2018, niedziela, Audytorium Muzeum POLIN
    • 19:00 Żydowskie Tango: Michael Guttman (skrzypce) / Alexander Gurning (fortepian) / Lysandre Donoso (bandoneon) / Ariel Eberstein (kontrabas)

 


Organizator:

Współorganizator:



Patronat honorowy:


Patron medialny

 

Scenę Muzyczną wspiera LOTTO