Koncert

POLIN Music Festival: Martha Argerich

Martha Argerich
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Martha Argerich to ikoną muzyki klasycznej naszych czasów. Od triumfu w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w 1965 roku pianistka współpracuje z najważniejszymi orkiestrami i artystami w Europie, Azji i obu Amerykach.

Z upodobaniem wykonuje też muzykę kameralną. Argerich była wielokrotnie wyróżniana najbardziej prestiżowymi laurami w tym przyznawanym przez rząd francuski Officier de l’Ordre des Arts et Lettres, Commandeur de l’Ordre des Arts et des Lettres czy Medalem Wschodzącego Słońca, przyznawanym przez Cesarza Japonii.

W grudniu 2016 roku z rąk prezydenta Baracka Obamy Argerich odebrała medal Kennedy Center Honors. W Muzeum POLIN na scenie towarzyszyć jej będą przyjaciele – Michael Guttman (skrzypce), Jing Zhao (wiolonczela), Akane Sakai (fortepian) a także córka artystki Annie Catherine Dutoit, która wygłosi słowo wstępne. W programie kompozycje Ernesta Blocha, Fryderyka Chopina, Szymona Laksa, Witolda Lutosławskiego, Dymitra Szostakowicza i Karola Szymanowskiego.

Martha Argerich wystąpi w towarzystwie skrzypka Michaela Guttmana, wiolonczelistki Jing Zhao oraz – na specjalne życzenie Pani Argerich - młodej pianistki z Japonii Akane Sakai.

Program koncertu Marthy Argerich w ramacha POLIN Music Festival Roots'n'Fruits:

  • "Sonata na fortepian i wiolonczelę" Szymona Laksa,
  • Mazurki op 62 i op 50 Karola Szymanowskiego,
  • "Simcha Torah" Ernesta Blocha,
  • Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę Fryderyka Chopina,
  • "Wariacje na temat Paganiniego" na 2 fortepiany Witolda Lutosławskiego oraz
  • Trio fortepianowe numer 2 Dymitra Szostakowicza.