Koncert
17.02.2018

POLIN Music Festival: David Krakauer & Kathleen Tagg

David krakauer, Kathleen Tagg
fot. Jill Steinberg

David Krakauer od ponad 20 lat jest jednym z najskuteczniejszych ambasadorów kultury amerykańskich Żydów w Polsce – i nie tylko. Ten nominowany do nagrody Grammy klarnecista to jednak nie tylko klezmer, ale także znakomity solista i kameralista.

  • 17 lutego (sobota), godz. 18:00

Pierwszego dnia POLIN Music Festival podziwiać będziemy Davida Krakauera w napisanym specjalnie dla niego "Koncercie na klarnet klezmerski" Wlada Marhuletsa. Drugiego dnia festiwalu wystąpi jako gość zespołu Hashtag Ensemble w utworze Judda Greensteina "The Jewish Pope".

Usłyszymy go najpierw jako solistę w słynnej kompozycji Steve’a Reicha "New York Counterpoint" na klarnet solo i taśmę z 1985 roku. Następnie, w duecie z pochodzącą z RPA pianistką Kathleen Tagg, wykonają utwory z programu zatytułowanego "Breath and Hammer". Na cykl ten złożyły się kompozycje napisane dla nich przez cenionych twórców: znakomitego klarnecistę i kompozytora, członka m.in. Dijvan Orchestra Daniela Barenboima oraz Silk Road Ensemble Yo-Yo My – pochodzącego z Damaszku Kinana Azmeha, cadyka nowojorskiej sceny awangardowej – Johna Zorna – oraz samego Krakauera. Utwory te łączy chęć wykorzystania niemal całego spektrum brzmieniowego klarnetu i fortepianu. Stąd tytuł breath – oddech i hammer – młoteczki.

Koncert poprzedzi kolejna festiwalowa premiera: trio fortepianowe Aviyi Kopelman w wykonaniu Kathleen Tagg oraz Michaela Guttmana i Jing Zhao. Mottem tej kompozycji jest cytat z "Narodzin Tragedii" Fryderyka Nietzschego: "Metafizyczna pociecha – jaką […] niesie nam każda prawdziwa tragedia — że pomimo wszelkiej zmiany zjawisk życie jest u podstawy wszystkich rzeczy niezniszczalne, potężne i przyjemne." 

Scenę Muzyczną wspiera LOTTO