Koncert
16.02.2018

POLIN Music Festival: Koncert symfoniczny Roots'n'fruits

Sinfonia Varsovia
Sinfonia Varsovia, fot. Mirosław Pietruszyński

Koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia otwiera POLIN Music Festival. Najlepszą polską orkiestrę symfoniczną poprowadzi Bar Avni – izraelska dyrygentka, zdobywczyni 2 nagrody w X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, a towarzyszyć jej będą soliści: Michael Guttman, Jing Zhao i David Krakauer. Wieczór rozpocznie uwertura "Oberon" Carla Marii von Webera.

  • 16 lutego (piątek), godz. 19.00

Wieczór rozpocznie uwertura "Oberon" Carla Marii von Webera. Utwór ten w 1936 roku zakończył koncert inauguracyjny Palestine Symphony – założonej przez pochodzącego z Częstochowy skrzypka żydowskiego pochodzenia Bronisława Hubermana. Tworząc orkiestrę Huberman nie tylko złożył podwaliny pod narodową orkiestrę Izraela, znaną dziś na całym świecie jako Israeli Philharmonic Orchestra. Przede wszystkim dał on schronienie i pracę kilkudziesięciu muzykom i członkom ich rodzin, którzy nie mogli czuć się bezpiecznie w Europie stopniowo opanowywanej przez nazistowską ideologię. Strażnikiem pamięci o Bronisławie Hubermanie jest od lat Zygmunt Rolat, dlatego właśnie jemu - wielkiemu miłośnikowi muzyki i przyjacielowi Muzeum POLIN – zadedykowany będzie ten koncert.

Po "Oberonie" zabrzmi koncert skrzypcowy Noama Sheriffa – wybitnego izraelskiego kompozytora, wyróżnionego najważniejszą izraelską nagrodą przyznawaną ludziom kultury – Israeli Prize. Noam Sheriff jest m.in. autorem kompozycji „Mechaye Hamethim” wykonanej w Yad Vashem z okazji jubileuszu Izraela. Solistą w tym koncercie będzie wybitny skrzypek, a zarazem kurator POLIN Music Festival, Michael Guttman. To właśnie z myślą o nim Sheriff napisał ten koncert.

Drugą część koncertu otworzy "Má vlast" Bedřicha Smetany - "Wełtawa". W utworze tym wybrzmiewa motyw, który przypisuje się wielu ojcom – od włoskiego tenora epoki renesansu po rumuńskich pasterzy. Dziś najbardziej znany jest jako temat "Hatikvah" – hymnu Izraela. Będzie to muzyczne nawiązanie do obchodzonej w tym roku 70. rocznicy powstania państwa Izrael. Następnie na scenie pojawi się ceniona wiolonczelistka, współpracująca z takimi znakomitymi kompozytorami jak Tan Dun, uczennica Mścisława Rostropowicza i Yo-Yo My – Jing Zhao. Artystka wykona słynne „Kol Nidrei” Maxa Brucha.

Finałem wieczoru będzie wykonanie "Koncertu na klarnet klezmerski" Wlada Marhuletsa – urodzonego na Białorusi, wychowanego w Polsce kompozytora, który żyje i pracuje w USA. Utwór, który został wyróżniony główną nagrodą podczas pierwszej edycji Azreli Music Competition, napisany został specjalnie dla Davida Krakauera. Artysta, który wystąpił podczas wielkiego otwarcia muzeum, po 3 i pół roku pojawi się w POLIN ponownie.

Koncert symfoniczny Roots’n’Fruits – dedykowany Zygmuntowi Rolatowi, Znamienitemu Darczyńcy i przyjacielowi Muzeum POLIN

  • Orkiestra Sinfonia Varsovia 
  • Bar Avni (dyrygent);  Michael Guttman (skrzypce); Jing Zhao (wiolonczela); David Krakauer (klarnet)

Program

Carl Maria von Weber - Oberon – uwertura

Noam Sheriff "Violin Concerto"

***

Bedřich Smetana "Ma Vlast - Vltava"

Max Bruch "Kol Nidrei"

Wlad Marhulets "Concerto for klezmer clarinet"

 


Sinfonia Varsovia 

W 1984 roku, na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego, dyrektora naczelnego Centrum Sztuki Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie oraz Franciszka Wybrańczyka, dyrektora Polskiej Orkiestry Kameralnej, na występy w Polsce w charakterze solisty i dyrygenta przybył legendarny skrzypek Yehudi Menuhin. By sprostać wymaganiom repertuaru, orkiestra zaprosiła do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu dyrygowanego przez Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków, a Menuhin przyjął propozycję dyrekcji objęcia funkcji pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry  Sinfonia Varsovia.

Sinfonia Varsovia występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych oraz na najważniejszych festiwalach, współpracując ze światowej sławy dyrygentami i solistami. Zespół zrealizował wiele nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych - dyskografia liczy ponad 280 płyt uhonorowanych prestiżowymi nagrodami. W 1997 roku dyrektorem muzycznym, a w 2003 roku dyrektorem artystycznym orkiestry został prof. Krzysztof Penderecki.

Organizatorem Orkiestry Sinfonia Varsovia jest Miasto Stołeczne Warszawa. W 2015 roku w obecności pani Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz - Waltz, architekt Thomas Pucher i dyrektor Orkiestry Janusz Marynowski podpisali umowę na projekt wykonania dokumentacji projektowej nowej sali koncertowej Sinfonii Varsovii i zagospodarowania architektonicznego nieruchomości przy ul. Grochowskiej 272.

www.sinfoniavarsovia.org

Koncert inauguracyjny pierwszej edycji festiwalu Roots’n’Fruits będzie dedykowany Zygmuntowi Rolatowi – Znamienitemu Darczyńcy i wielkiemu przyjacielowi Muzeum POLIN

Zygmunt Rolat, nowojorski biznesmen i filantrop, urodził się w roku 1930 w Częstochowie. W czasie II wojny światowej stracił matkę i brata; najpierw przebywał w getcie częstochowskim, potem pracował w obozie pracy przymusowej, wyzwolonym w 1945 roku. Dwa lata później wyemigrował do USA. Tam skończył studia prawnicze i założył firmę eksportową.

Swoim majątkiem od lat dzieli się z wieloma ludźmi i instytucjami na całym świecie. Jest mecenasem kultury, sztuki i badań historycznych, działa na rzecz kultury i dialogu polsko-żydowskiego, wspiera festiwale, koncerty, współtworzy wystawy, wydaje książki i albumy.

Znamienity Darczyńca Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, jeden z pierwszych i najważniejszych donatorów tej instytucji, członek Rady Muzeum i Współprzewodniczący Północnoamerykańskiego Komitetu Wspierania Muzeum POLIN.

Wielki miłośnik muzyki. W październiku 2009 roku z inicjatywy Zygmunta Rolata odbył się koncert-benefis na rzecz Muzeum POLIN „Muzyka dla dobrego świata” światowej sławy skrzypka Joshuy Bella. Było to największe wydarzenie fundraisingowe w historii projektu. Dochód z koncertu został w całości przeznaczony na wsparcie realizacji wystawy stałej.

Od lat wspiera rodzinną Częstochowę, której jest Honorowym Obywatelem. W dużej mierze dzięki jego zaangażowaniu i wsparciu Filharmonia Częstochowska stała się ważnym ośrodkiem życia muzycznego w Polsce i w 2012 roku otrzymała oficjalnie imię Bronisława Hubermana, światowej sławy wirtuoza skrzypiec, wielkiego polskiego muzyka – częstochowianina. Zygmunt Rolat jest również mecenasem Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana odbywającego się co dwa lata w Częstochowie.

W 2013 roku został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. 

 

Scenę Muzyczną wspiera LOTTO