Rocznice i święta

17.10.2018

Dziewiąta edycja międzynarodowego projektu "Jesteśmy Razem"

17 października już po raz dziewiąty młodzież polska i izraelska spotkały się na terenie dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy w Treblince, by uczcić pamięć tragicznie zmarłych ofiar.


Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców przy Pomniku w Miejscu Straceń oraz przy Pomniku upamiętniającym zamordowanych Romów i Sinti w byłym niemieckim Karnym Obozie Pracy. Wieńce złożyli: 

  • Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera w imieniu Prezydenta RP,
  • Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin,
  • Wiceambasador Izraela w Polsce, Tal Ben-Ari Yaalon,
  • przedstawiciele Muzeum Getta Warszawskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Państwowej Straży Pożarnej oraz samorządów województwa mazowieckiego.

Zapalono znicze, a wartę honorową przed pomnikami pełnili harcerze.

Główne uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady w Treblince rozpoczęły się minutą ciszy, po której odegrano hymny państwowe Izraela i Polski. Następnie sześć zniczy upamiętniających sześć milionów ofiar Holocaustu - znicz Pamięci, znicz Sprawiedliwych, znicz Pamięci J. Korczaka, znicz Przyjaźni Między Narodami, znicz Oporu i Bohaterstwa, znicz Nadziei - zapalili: 

  • Zdzisław Sipiera Wojewoda Mazowiecki,
  • Tal Ben-Ari Yaalon Wiceambasador Izraela w Polsce,
  • Jarosław Sellin Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Zygmunt Stępiński Dyrektor ds. Komunikacji i Obsługi Klienta Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN,
  • młodzież izraelska i polska oraz
  • świadkowie historii.

Oficjalne uroczystości stanowiły część programu obchodów rocznicy. Jak co roku zorganizowano także warsztaty dla młodzieży, poza tym spotkania i panele dyskusyjne dla samorządowców, a także warsztaty dla nauczycieli oraz uroczyste upamiętnienie ofiar obozu w Treblince.


"Jesteśmy Razem" to forma uroczystego upamiętnienia ofiar obozu i jednocześnie program edukacjyjny, przybliżająca tragiczną historię Treblinki oraz przestrzegająca młode pokolenia przed konsekwencjami wynikającymi z uprzedzeń i nietolerancji.

Projekt "Jesteśmy Razem" to wspólna inicjatywa Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Partnerami tego przedsięwzięcia są Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944), miasto i gmina Kosów Lacki oraz tamtejsze szkoły. Projekt Jesteśmy Razem realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Edukacji Izraela. 

Głównym celem projektu jest edukacja i integracja młodzieży z województwa mazowieckiego z ich rówieśnikami z Izraela. Corocznie pół tysiąca uczniów, po 250 z każdego kraju, uczestniczy w spotkaniu, które ma za zadanie, poprzez edukację historyczną, zbliżyć do siebie obie grupy młodych ludzi. 

 

 

23.10.2018