Muzeum

Tomasz Wiśniewski laureatem Nagrody POLIN 2018

Gala POLIN, Nagroda POLIN 2018, Tomasz Wiśniewski, Muzeum POLIN
fot. M. Jaźwiecki / Muzeum Historii Żydów Polskich

Laureatem czwartej edycji konkursu Nagroda POLIN został Tomasz Wiśniewski, który od ponad 30 lat działa na rzecz zachowania pamięci o wspólnotach żydowskich pogranicza wschodniego.

4 grudnia, podczas uroczystej gali, zwycięzca otrzymał statuetkę - rzeźbę autorstwa Barbary Falender oraz nagrodę finansową w wysokości 15 tys. złotych.

Tomasz Wiśniewski to założyciel Społecznego Muzeum Żydów Białegostoku i regionu oraz autor kanału w serwisie You Tube, na którym można znaleźć ponad 2000 filmów prezentujących żydowską historię Podlasia. To również autor kilku książek na ten temat. Tomasz Wiśniewski sporządził dokumentację siedmiu cmentarzy żydowskich, prowadzi też stronę bagnowka.pl, która gromadzi dane o prawie 40 tys. nagrobków, głównie żydowskich.

Jest laureatem wielu nagród międzynarodowych festiwali filmowych, m.in. Robinson Short Film Competition i nagrody za najlepszy film dokumentalny podczas 15. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

Wyróżnienia i Nagrody Specjalne

Kapituła Nagrody POLIN, której przewodniczył Marian Turski, przyznała również dwa wyróżnienia.

Jedno z nich otrzymała Magdalena Lewkowicz, prowadząca w szkole w Mrągowie oraz lokalnym środowisku działania upamiętniające Żydów Warmii i Mazur. Wyróżniona angażuje się w akcje porządkowania starych cmentarzy, jest inicjatorką wycieczek edukacyjnych i warsztatów.

Drugim z wyróżnionych został Dariusz Popiela - aktywista projektu Sądecki Sztetl, szerzej znany jako kajakarz górski i olimpijczyk z Pekinu (2008 r.). Dariusz Popiela to współorganizator spotkań przybliżających kulturę żydowską w Nowym Sączu, inicjator i koordynator budowy Pomnika Pamięci Żydów z Krościenka nad Dunajcem, czy upamiętnienia ofiar Holocaustu na cmentarzu w Krościenku.

Wyróżnieni otrzymali nagrody finansowe w wysokości 7,5 tys. złotych.

Laureatami Nagród Specjalnych, przyznawanych przez dyrektora Muzeum POLIN, zostali Bogdan Białek i Adam Bartosz.

Bogdan Białek jest współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów i członkiem zarządu internetowej Jesziwy Pardes-Akademii Judaizmu. Prowadzi bogatą działalność społeczną, edukacyjną i kulturalną, jest pomysłodawcą odbywających się od 2000 roku w Kielcach Marszy Pamięci i Modlitwy upamiętniających pogromy dokonane na Żydach oraz licznych spotkań i debat.

Adam Bartosz był przez wiele lat dyrektorem Muzeum Okręgowego w Tarnowie. To wybitny znawca kultury i historii Romów oraz Żydów, który jest jednym z inicjatorów Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej oraz pomysłodawcą obchodów Dni Pamięci Żydów Galicyjskich w Tarnowie i okolicznych miejscowościach.

Laureaci Nagrody Specjalnej otrzymali statuetki – rzeźby autorstwa Faustyny Makaruk.

Laureaci i wyróżnieni w konkursie Nagroda POLIN 2018 zostali wyłonieni spośród 110 zgłoszeń z całej Polski. W pierwszym etapie konkursu Kapituła konkursu wybrała 7 nominowanych. Znaleźli się wśród nich: Dariusz Gajny, dr Kamila Klauzińska, Łukasz Parus, Dariusz Popiela, Magdalena Lewkowicz, Katarzyna Winiarska oraz Tomasz Wiśniewski.

Sylwetki wszystkich nominowanych >>


Wysokość nagród pieniężnych w konkursie wyniosła w sumie 38 tysięcy złotych. Ufundowali je Tomek Ulatowski i Ygal Ozechov, Znamienici Darczyńcy Muzeum POLIN, Wiktor Askanas i Ewa Masny-Askanas oraz Agata i Avi Ariav.

Galę w Muzeum POLIN uświetnił występ Marcin Wasilewski Trio, który złożył muzyczny hołd zmarłemu w tym roku wielkiemu przyjacielowi Muzeum POLIN – Tomaszowi Stańce.

Organizacja Gali Nagrody POLIN możliwa jest dzięki wsparciu Jankilevitsch Foundation.