Wydarzenie
Zgłoszenia do 30.09.2023

Nagroda POLIN 2023

Wizerunek hebrajskiej litery TAW - symbolu Nagrody POLIN - na abstrakcyjnym tle w pastelowych kolorach.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Przyjmujemy zgłoszenia w konkursie Nagroda POLIN 2023. Kandydatów wyłonimy spośród osób lub organizacji aktywnie działających na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów i budowania relacji polsko-żydowskich. Pretendenta do nagrody może zgłosić każdy za pośrednictwem elektronicznego formularza zamieszczonego na stronie internetowej muzeum. Laureatów poznamy 5 grudnia podczas uroczystego wydarzenia w Muzeum POLIN transmitowanego w mediach społecznościowych.

Celem konkursu jest promocja postaw i działań zgodnych z misją muzeum. Laureatami nagrody są społecznicy pielęgnujący pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniający się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Nagrodę POLIN – przyznawaną od 2015 roku – otrzymało dotychczas 8 laureatów, a w finale konkursu znalazło się ponad 50 osób.

Spośród zgłoszonych kandydatur kapituła konkursu nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem czy wystąpieniem o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko-żydowskich.

– W tym roku Nagrodę POLIN przyznamy po raz dziewiąty. Każdego roku jesteśmy pod wrażeniem liczby i jakości nadesłanych aplikacji. Popularyzując aktywność lokalnych działaczy, mamy nadzieję, że ich postawy staną się inspiracją i impulsem do działania dla innych. Nagroda POLIN wyraża naszą wdzięczność za energię i czas, którą na realizację różnych inicjatyw poświęcają ludzie, dla których ważna jest pamięć – mówi Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2023.

Konkurs składa się z dwóch etapów: w pierwszym zgłoszenia są zbierane i weryfikowane, a w drugim finalistów i laureata konkursu wyłania kapituła. Do 30 września każdy może zgłosić swojego kandydata. Wystarczy wypełnić formularz umieszczony na stronie internetowej www.polin.pl/nagroda. Poza główną nagrodą kapituła konkursu może przyznać wyróżnienia, a dyrektor Muzeum POLIN – Nagrodę Specjalną.

Finał konkursu odbędzie się 5 grudnia w Muzeum POLIN. Wydarzenie będzie transmitowane w mediach społecznościowych instytucji. Podczas uroczystości zostaną ogłoszone wyniki konkursu oraz premierowo zaprezentowane filmowe reportaże z miejsc, w których na co dzień działają finaliści Nagrody POLIN 2023.

Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Mecenasem konkursu oraz uroczystej Gali jest Jankilevitsch Foundation. Nagrody pieniężne ufundowali Znamienici Darczyńcy Muzeum POLIN – Tomek Ulatowski, Jankilevitsch Foundation oraz Odette and Nimrod S. Ariav Foundation a także Ewa Masny-Askanas i Wiktor Askanas oraz anonimowy darczyńca.

Konkurs realizowany jest w ramach projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" i współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl