Wydarzenie

Mariusz Sokołowski laureatem konkursu Nagroda POLIN 2023

Z radością informujemy, że laureatem konkursu Nagroda POLIN 2023 został Mariusz Sokołowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego w Białymstoku. Od 2007 roku zaangażowany w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku. Autor publikacji i artykułów poświęconych metodologii nauczania o wielokulturowości. Współtwórca Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku i nauczyciel angażujący uczniów do poznawania lokalnej, wielokulturowej przeszłości. Od ponad 10 lat członek sieci Forum Dialogu i uczestnik programu "Ambasadorzy Muzeum POLIN".

"Bohaterowie dzisiejszego wieczoru chronią pamięć o tych, którzy zostali zapomniani, przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska. Odkrywają i popularyzują ich historie, przywracają wspomnienia. Kultywują to, co w ludzkiej naturze najszlachetniejsze i najgodniejsze: oddają szacunek minionym pokoleniom. To fundament naszej kultury i cywilizacji. Ale ich gest nie jest zapaleniem znicza czy kamieniem przyniesionym na grób krewnego, znajomego czy powszechnie znanego. Nominowane i nominowani najczęściej nie są Żydami i nie zajmują się historią swoich rodzin, rzadko kiedy wcześniej mieli czy miały styczność z żydowską kulturą i tradycją. To, co robią, to bezinteresowny odruch serca, który zamienił się w działanie na rzecz tych, o których po prostu nie ma kto pamiętać" – powiedział podczas ceremonii Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN.

Zwycięzca konkursu otrzymał 25 tysięcy złotych. Podczas finału, który odbył się w Muzeum POLIN i był transmitowany online, przyznano również wyróżnienia. Nagrody w wysokości 15 tysięcy złotych dostali: Ewa Paul oraz Stowarzyszenie Saga Grybów.

W trakcie gali konkursu dyrektor Muzeum POLIN Zygmunt Stępiński wręczył także Nagrodę Specjalną. To honorowe wyróżnienie trafiło do Andrzeja Folwarcznego i zespołu Forum Dialogu.

Łączna pula nagród w konkursie wyniosła ponad 77 tysięcy złotych. Nagroda POLIN przyznawana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. W tym roku została wręczona po raz dziewiąty.

Nagroda POLIN

Celem konkursu jest promocja postaw i działań zgodnych z misją muzeum. Laureatami nagrody są społecznicy pielęgnujący pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniający się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Nagrodę POLIN – przyznawaną od 2015 roku – otrzymało dotychczas 8 laureatów, a w finale konkursu znalazło się ponad 50 osób. Spośród zgłoszonych kandydatur kapituła konkursu nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem czy wystąpieniem o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko-żydowskich.

Finaliści konkursu Nagroda POLIN 2023

Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Mecenasem konkursu oraz uroczyste Gali jest Jankilevitsch Foundation. Nagrody pieniężne ufundowali Znamienici Darczyńcy Muzeum POLIN – Tomek Ulatowski, Jankilevitsch Foundation oraz Odette and Nimrod S. Ariav Foundation a także Ewa Masny-Askanas i Wiktor Askanas oraz anonimowy darczyńca.

Partnerem konkursu Nagroda POLIN 2023 jest Mennica Polska.

Logo Mennicy Polskiej

Konkurs realizowany jest w ramach projektu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe" i współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl