Muzeum

Akcja #muzealniaki - muzea nie tylko dla dużych

#muzealniaki
fot. Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum POLIN, jako pierwsze muzeum z województwa mazowieckiego włączyło się do akcji #muzealniaki, zainicjonowanej w 2017 roku przez Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

Celem akcji jest pokazanie rodzicom, że na interakcję z kulturą nigdy nie jest za wcześnie, a wizyta w muzeum czy w galerii sztuki z najmłodszymi dziećmi może być niezwykle intersującą przygodą. Do tej pory w akcji uczestniczyły instytucje kultury z województwa dolnośląskiego. Jednak po dużym sukcesie akcji na Dolnym Śląsku i zainteresowaniu rodziców, rozszerza się na całą Polskę.

W naszym muzeum chętnie gościmy rodziców z najmłodszymi dziećmi (również niemowlakami) i zachęcamy ich do udziału w dedykowanych im warsztatach oraz wydarzeniach rodzinnych (Chanuka, Dzień Dziecka). Poprzez zabawę w aktywny sposób wprowadzamy w świat żydowskiej kultury i tradycji. Wciąż poszukujemy nowych form i niekonwencjonalnych materiałów edukacyjnych.

Zachęcamy rodziców do włączenia się do akcji za pośrednictwem Muzeum POLIN. Jak to zrobić?

  • Przyjdź z dzieckiem do Muzeum POLIN na wystawę czasową/wystawę stałą/wydarzenia dla rodzin z dziećmi.
  • Zrób zdjęcie z wizyty, dodaj je na swój profil w serwisie Facebook lub Instagram i otaguj #muzealniaki.
  • Oznacz Muzeum POLIN, w którym zdjęcie zostało zrobione i dodaj #polinmuseum.
  • Pokaż innym rodzicom, jak dobrze się bawiliście.
  • Zachęć znajomych do podjęcia wyzwania!

Wizyta z maluchem w muzeum lub galerii sztuki jest fascynującym doświadczeniem zarówno dla dziecka, jak również dla rodzica. Wspólne odkrywanie historii, sztuki buduje silną więź rodzica z dzieckiem. Nawet najmłodszego widza można próbować bardziej świadomie wprowadzać w świat kultury. Niezwykle ważna jest na tym etapie opowieść rodzica, co widzi i co przeżywa. Staje się dla dziecka nie tylko towarzyszem ale i przewodnikiem w świecie kultury. Akcja #muzealniaki ma niezwykle pozytywny, społeczny wymiar.

Do akcji #muzealniaki przystąpili partnerzy (instytucje kultury, muzea, galerie sztuki), którzy deklarują przyjazne nastawienie do wizyt dzieci i spełniają kryteria instytucji przyjaznej dzieciom (mają w swojej ofercie wydarzenia dedykowane najmłodszym dzieciom oraz są dostosowane do potrzeb maluchów).

#muzealniaki pokazują, że w muzeach i galeriach sztuki jest miejsce dla rodziców z dziećmi.

#muzealniaki zachęcają do wspólnego poznawania kultury i sztuki.

#muzealniaki to dzieci w każdym wieku: niemowlaki, przedszkolaki i uczniowie.

#muzealniaki tworzą modę na muzea!

Pełna lista partnerów akcji #muzealniaki – miejsc, które warto odwiedzić wraz z dziećmi znajduje się na stronie organizatora akcji – Muzeum Pana Tadeusza >>

 

Organizator: Muzeum Pana Tadeusza Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Muzeum Pana Tadeusza  Zakład Narodowy im. Ossolińskich