Nauka

Grzegorz Rossoliński-Liebe

Grzegorz Rossoliński-Liebe

Grzegorz Rossoliński-Liebe pracuje na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim (Freie Universität Berlin). Studiował historię kultury na Europejskim Uniwersytecie Viadrina i zrobił doktorat na Uniwersytecie Hamburskim (Universität Hamburg).

Jest autorem biografii ukraińskiego polityka Stepana Bandery, opublikowanej w 2014 roku. Rossoliński-Liebe opublikował też wiele artykułów i wydał trzy tomy dotyczące różnych aspektów zagłady Żydów na Ukrainie i w Europie Środkowo-Wschodniej, transnacjonalnego faszyzmu w Europie wschodniej i zachodniej, rasizmu, antysemityzmu na europejskich uniwersytetach, rasizmu i historiografii, drugiej wojny światowej oraz ukraińskiej, polskiej i żydowskiej historii.

Obecnie bada kolaborację niemiecko-polską podczas drugiej wojny światowej i zachowanie burmistrzów w Generalnym Gubernatorstwie podczas okupacji.    

Będąc stypendystą w Muzeum Polin, Grzegorz Rossoliński-Liebe prowadzi badania nad burmistrzami i Żydami podczas Holokaustu.  

 

Pobyt badawczy GEOP jest realizowany przez Muzeum POLIN we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym w ramach Global Education Outreach Program. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Taube Philanthropies i William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

logo Taube Philantropieslogo William K. Bowes Junior Foundationlogo SZIH