Koncert

Srul Irving Glick

Srul Irving Glick (1934-2002) to jeden z pierwszych, a zarazem najbardziej płodnych kompozytorów kanadyjskich, tworzący muzykę we wszystkich możliwych stylach - od kameralnej, poprzez oratoryjną, wokalną, orkiestrową po chóralną.

Glick wychował się w Toronto, gdzie od najmłodszych otoczony był muzyką. Jego brat Norman był odnoszącym sukcesy klarnecistą, a ojciec kantorem. Srul śpiewał w chórze swojego ojca i spędzał godziny słuchając największych ówczesnych kompozytorów. W wieku 12 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, ale pomimo szybkich postępów w nauce już w wieku 15 lat wiedział, że chce zostać kompozytorem i resztę życia spędzić na komponowaniu.

Glick studiował kompozycję i teorię muzyki na Uniwersytecie w Toronto pod kierunkiem Johna Weinzweiga, Oskara Morawetza i Johna Beckwitha. Po otrzymaniu dyplomu magistra kontynuował naukę w Aspen i w Paryżu pod okiem Dariusa Milhaud, Louisa Saguera i Maxa Deutscha.

Nie przerywając intensywnej pracy kompozytorskiej, w 1962 roku Srul Glick dołączył do kanadyjskiego radia CBC (Canadian Broadcasting Corporation), gdzie pracował jako producent w dziale muzyki klasycznej do 1986 roku. W latach 1969-2002 pełnił też rolę dyrektora chóru oraz kompozytora w synagodze Beth Tikvah w Toronto. To właśnie tam skomponował większość utworów muzyki liturgicznej. Glick był również długoletnim dyrektorem programowym festiwali Jewish Music Toronto i Musica Beth Tikvah. Wykładał teorię muzyki i kompozycję w Konserwatorium Królewskim i na uniwersytecie w Yorku.

W roku 2000 Glick został wyróżniony nagrodą Yuval Award przez Zgromadzenie Kantorów Amerykańskich za “wieloletnią pracę nad tworzeniem muzyki, która łapie za serce i koi duszę”. W roku 1992 otrzymał medal Gubernatora Generalnego Kanady za „zasługi dla kultury kanadyjskiej’, a w 1994 roku został mianowany członkiem (CM) Orderu Kanady za „wybitne zasługi dla Kanady i dla dobra ludzkości”.