Muzeum

Nagrody i wyróżnienia dla Muzeum POLIN w XIII edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – WIERZBA”

W tegorocznej edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - WIERZBA" muzeum POLIN zdobyło aż cztery nagrody i wyróżnienia. Nagrodzone zostały nasze wystawy, wydawnictwa i koncerty.

W kategorii "Niepodległa" zdobyliśmy pierwsze miejsce za wystawę "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości". Na wystawie, w oparciu o historię dziesięcioletniego króla Maciusia I, bohatera książki Janusza Korczaka, przedstawialiśmy trudy rządzenia państwem. Wystawę odwiedziło 63 799 dzieci i opiekunów. PRZECZYTAJ więcej o wystawie >>

W kategorii "najciekawsze wydawnictwo muzealne wydane lub współwydane w 2018 roku przez placówkę muzealną" zajęliśmy trzecie miejsce za katalog do ww. wystawy, pt. "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości/In King Matt’s Poland. The 100th Anniversary of Regaining Independence", praca zbiorowa pod redakcją Tamary Sztymy i Anny Czerwińskiej. KUP online >>

Miejsce współdzilimy ex aequo z wydawnictwami Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.
 

W kategorii "najlepszy muzealny projekt otwarty zrealizowany w 2018 roku" trzecie miejsce zajął projekt pt. "Łączy nas pamięć – uroczysty koncert z okazji 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim".
Na placu przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie wystąpiła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Chór Filharmonii Narodowej oraz soliści. W programie koncertu zabrzmiała IV część IX symfonii Ludwiga van Beethovena oraz prawykonanie utworu Radzimira Dębskiego (JIMKA) napisanego specjalnie z tej okazji. CZYTAJ więcej o koncercie >>

W kategorii "najciekawsza wystawa zorganizowana w 2018 roku" otrzymaliśmy wyróżnienie za wystawę "Obcy w domu. Wokół marca' 68".
Wystawa opowiadała o losach ludzi postawionych przed koniecznością decyzji: zostać w kraju czy wyjechać. Wyjaśnia, skąd wziął się ten dylemat poprzez zaprezentowanie przyczyn i przebiegu kampanii nienawiści z 1968 r, której kulminacją było wygnanie z kraju ok. 13 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego. PRZECZYTAJ więcej o wystawie >>

 

O tytuł najciekawszej wystawy, najlepszego muzealnego projektu edukacyjnego, najlepszego muzealnego projektu otwartego i najlepszego wydawnictwa muzealnego 2018 roku ubiegało się 110 zdarzeń muzealnych z całego Mazowsza. Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom XIII edycji konkursu "Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba" odbyła się 30 września 2019 r. w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu.

 

Konkurs „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne - WIERZBA” ma na celu pobudzenie pracy muzeów poprzez wyłonienie najlepszych placówek muzealnych i wyróżnienie oraz nagrodzenie najciekawszych zdarzeń przez nie opracowanych i realizowanych, promocję muzeów oraz Województwa Mazowieckiego. W konkursie mogły wziąć udział muzea, których siedziba znajduje się na terenie Województwa Mazowieckiego.

 

Więcej o laureatach konkursu >>