Co zrobić, żeby wszystkim było dobrze? Jak urządzić państwo, żeby ludzie byli w nim szczęśliwi? Czy łatwo jest rządzić? – pyta Maciuś, bohater książki Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy".
- 9 listopada 2018 - 1 lipca 2019
Zapraszamy dzieci i dorosłych do spotkania z dziesięcioletnim królem i przeżycia niezapomnianej przygody. Razem z nim poszukamy odpowiedzi na pytania związane z trudami rządzenia państwem. Dzięki bajkowym ilustracjom Iwony Chmielewskiej zanurzymy się w świat powieści. "Wejdziemy w buty" małego króla, który musi objąć tron i na nowo urządzić wyniszczony wojną kraj, przeżywając przy tym różne perypetie.
Jak zwiedzać z dzieckiem. Poradnik dla rodziców i opiekunów >>
Czytaj więcej o wystawie >>
W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę chcemy, aby dzieci zrozumiały rolę obywateli w tworzeniu państwa i poczuły, że także one mogą mieć na nie wpływ. Dlatego na odwiedzających wystawę czeka pełna atrakcji przestrzeń działań twórczych. Dzięki angażującym i pobudzającym wyobraźnię grom i zabawom – maszynie do głosowania, kalejdoskopowi czy wadze z wydatkami państwa – zastanowimy się nad tym, czym jest władza, czy powinno się nią dzielić, co to są reformy, ile one kosztują i czy zawsze się udają.
W ostatniej części wystawy oddajemy głos dzieciom. Artystka Iza Rutkowska zaprosiła je do rozmowy o tym, kto dba o państwo na co dzień, i wspólnie z nimi stworzyła niezwykłą instalację.
Wystawa W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości to opowieść o sprawach ważnych i dotyczących każdego z nas. Stwarza przestrzeń do międzypokoleniowej rozmowy, samodzielnych odkryć i doświadczenia w działaniu.
Wystawa nie ma ograniczeń wiekowych, rekomendujemy ją dzieciom w wieku 6-12 lat. Mile widziani będą także młodsi zwiedzający, dla których przejście przez przestrzeń pięknie ilustrowanej książki będzie z pewnością niezwykłym przeżyciem.
W trakcie trwania wystawy w muzeum odbywają się liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne dla dzieci i dorosłych oraz realizowany jest program edukacyjny skierowany do przedszkoli, szkół i nauczycieli.
Wystawie towarzyszy skierowany do dorosłych odbiorców katalog zawierający eseje na tematy poruszane na wystawie: wyzwania odbudowy II RP, myśl i praktyka Janusza Korczaka, współczesna edukacja obywatelska.
Dla dzieci Muzeum POLIN wspólnie z Wydawnictwem Wolno przygotowało książkę artystyczną "Jak ciężko być królem", opartą na ilustracjach Iwony Chmielewskiej inspirowanych książką Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy.
Kuratorki: Anna Czerwińska, Tamara Sztyma
O Januszu Korczaku >>
Janusz Korczak był społecznikiem, lekarzem, pedagogiem, filozofem dziecka i dzieciństwa, prekursorem praw dziecka, którego przez całe życie nurtowało, jak urządzić lepszy i sprawiedliwszy świat oraz jak zbudować samorządną wspólnotę opartą na zasadach demokracji i aktywnego obywatelstwa. Należał do grona wykształconych polskich Żydów, którym bliska była zarówno kultura żydowska, jak i polska, i jego wizja otwartego, tolerancyjnego społeczeństwa wynikała właśnie z tego faktu.
Po wojnie, którą spędził na froncie wschodnim jako lekarz, wrócił do Warszawy i kontynuował pracę w placówkach dla sierot – Domu Sierot i Naszym Domu, w których wraz ze swoimi współpracowniczkami starał się w praktyce realizować swoje postępowe teorie społeczne i pedagogiczne – wprowadzając demokratyczne zasady i dając dzieciom ku temu narzędzia – samorząd, sąd koleżeński, własną gazetę.
Po wybuchu wojny, wraz ze Stefanią Wilczyńską do ostatniej chwili prowadził Dom Sierot, starając się zapewnić dzieciom możliwie najlepsze warunki i izolować je od rozgrywającego się za oknami sierocińca koszmaru getta. Na początku sierpnia 1942 roku, podczas wielkiej akcji likwidacyjnej warszawskiego getta Korczak, Wilczyńska wraz z dziećmi zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince.
Fotografia Janusza Korczaka wykonana przez dwunastoletnią Hannę Rotwandównę [Rudniańską], Mężenin nad Bugiem, lata 30. XX wieku. Zbiory Joanny Rudniańskiej-Zalejskiej
O książce "Król Maciuś Pierwszy" >>
"Król Maciuś Pierwszy" to jedna z najważniejszych powieści Janusza Korczaka dla dzieci. Jej pierwsze wydanie ukazało się w 1923 roku. Korczak napisał tę książkę w pierwszych latach po zakończeniu pierwszej wojny światowej, kiedy odbudowywała się i tworzyła niepodległa Polska, pragnąc przybliżyć dzieciom mechanizmy sprawowania władzy i odpowiedzialność wiążącą się z rządzeniem państwem. Bohaterem książki jest dziesięcioletni chłopiec, który po śmierci ojca wstępuje na tron i urządza wyniszczony przez wojnę kraj, przez doświadczenie ucząc się, czym są reformy, parlamentaryzm, budowa społecznego ładu.