Koncert

Gidon Kremer

Gidon Kremer - na zdjęciu widzimy Kremera uśmiechniętego, ze skrzypcami przy policzku. Zdjęcie czarno-białe.
Gidon Kremer - na zdjęciu widzimy Kremera uśmiechniętego, ze skrzypcami przy policzku. Zdjęcie czarno-białe, fot. Angie Kremer Photography

Kierując się swoją niezwykle bezkompromisową filozofią artystyczną, Gidon Kremer zyskał światową reputację jednego z najbardziej oryginalnych i przekonujących artystów swojego pokolenia.

Jego repertuar obejmuje klasyczne partytury i muzykę wiodących kompozytorów XX i XXI wieku. Osiągnął mistrzostwo w wykonywaniu twórczości rosyjskich i wschodnioeuropejskich kompozytorów i wykonał wiele ważnych premier, z których część została skomponowana specjalnie dla niego. Jego nazwisko jest ściśle związane z takimi kompozytorami, jak Alfred Schnittke, Arvo Pärt, Giya Kancheli, Sofia Gubaidulina, Valentin Silvestrov, Luigi Nono, Edison Denisov, Aribert Reimann, Pēteris Vasks, John Adams, Victor Kissine, Michael Nyman, Philip Glass, Leonid Desyatnikov oraz Astor Piazzolla, których dzieła wykonuje w sposób szanujący tradycję, jednocześnie nadając im świeżość i oryginalność. Można śmiało powiedzieć, że żaden inny solista nie zrobił więcej, aby promować współczesnych kompozytorów i nową muzykę na skrzypce.

Gidon Kremer nagrał ponad 120 albumów. Wiele z nich zostało nagrodzone prestiżowymi międzynarodowymi nagrodami za wyjątkowe interpretacje. Do długiej lista nagród i wyróżnień, które otrzymał Kremer, należą: Ernst von Siemens Musikpreis, Bundesverdienstkreuz, Moskiewska Nagroda Triumfalna, Nagroda UNESCO i Una Vita Nella Musica - Nagroda Artura Rubinsteina. W 2016 roku Gidon Kremer otrzymał nagrodę Praemium Imperiale, która jest powszechnie uważana za nagrodę Nobla w dziedzinie muzyki.

W 1997 roku Gidon Kremer założył orkiestrę kameralną Kremerata Baltica, aby wspierać wybitnych młodych muzyków z krajów bałtyckich. Zespół intensywnie koncertuje i nagrał prawie 30 albumów dla wytwórni Nonesuch, Deutsche Grammophon czy ECM. Płyta „After Mozart” (Nonesuch, 2001) została nagrodzona ECHO Award i nagrodą GRAMMY w 2002 roku, a ostatnie wydawnictwo dla ECM z kompozycjami Mieczysława Weinberga otrzymało nominację do nagrody GRAMMY w 2015 roku.

Z okazji 20-lecia orkiestry i 70. swoich urodzin, Maestro Kremer poprowadził Kremeratę Balticę podczas przełomowych tras po Bliskim Wschodzie, Ameryce Północnej, Europie i Azji, które odbyły się w latach 2016-17.