Wokół kultury żydowskiej – cykl spotkań dla seniorów

Seniorki i seniorów zapraszamy na cykl spotkań edukacyjnych "Wokół kultury żydowskiej", podczas których poznamy najważniejsze święta oraz tradycje żydowskie. Porozmawiamy m.in. o historii świąt, obrzędach oraz typowych przysmakach, które można znaleźć na żydowskim stole.
- Spotkania odbywają się we środy w Muzeum POLIN lub online.
- Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc.
- Zapisy otwieramy z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
- Kontakt w sprawie zajęć "Wokół kultury żydowskiej": [email protected]
Żonkil, symbol powstania w getcie warszawski
- 14 kwietnia(środa), godz. 16.00
- Miejsce: platforma Zoom
- Pobierz bezpłatną wejściówkę >>
Wiosna roku 1943 była inna w wielu wymiarach. Warszawskie getto po wydarzeniach stycznia tajnie szykowało się na kolejny etap likwidacji. 18 kwietnia trwały przygotowania do nadchodzącego święta Pesach. Przez mur dotarły informacje o planowanej przez Niemców akcji. Świtem 19 kwietnia 1943 niemieckie oddziały wkroczyły do dzielnicy żydowskiej z zamiarem jej ostatecznej likwidacji. Kilkuset słabo uzbrojonych członków ŻOB-u i ŻZW stawiło opór. Ten zryw jest na świecie symbolem walki o godność. Symbolem pamięci o nim jest skromny wiosenny kwiat - żonkil.
Jak przebiegało powstanie? Jakie były jego etapy, ważniejsze wydarzenia? Przypomnimy przywódców, a także dlaczego to właśnie żonkil pomaga pamiętać tamten czas, tamtych ludzi.
Czym jest chasydyzm?
- 28 kwietnia (środa), godz. 16.00
- Miejsce: platforma Zoom
- Pobierz bezpłatną wejściówkę >>
Hebrajskie słowo „chasid” znaczy pobożny. W wieku XVIII nabiera ono nowego znaczenia. Żyjący na Podolu Izrael ben Eliezer, zwany też Baal Szem Tow oraz Beszt, staje się twórcą i pierwszym przywódcą nowego ruchu. Na czym opierał się Mistrz Dobrego Imienia z Międzyboża? Do czego dążył? Co po sobie zostawił? Czym jest chasydyzm? Jak zmieniał się na przestrzeni wieków i jak prezentuje się współcześnie? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas spotkania z serii „Wokół kultury żydowskiej”.