Wystawy
13.10.2023

Senioralne piątki na wystawie

W wybrane piątki miesiąca spotykamy się z seniorkami i seniorami na naszych wystawach lub w przestrzeni miejskiej na tematycznych spacerach z przewodnikiem, podczas których poznajemy 1000-letnią historię i kulturę Żydów polskich opowiadaną za każdym razem z nowej, ciekawej perspektywy. Senioralne piątki mają swobodny, klubowy charakter – po zwiedzaniu zapraszamy na rozmowy o wrażeniach z wystawy przy kawie, herbacie i ciastkach.

 • 13 października (piątek), godz. 15.00-16.30, KUP BILET >>
  Za drzwiami chederu i jesziwy – spacer po wystawie stałej z Katarzyną Jankowską
 • Bilet obejmuje wejście na wystawę, oprowadzanie z przewodnikiem oraz poczęstunek po zwiedzaniu.
 • Zbiórka w holu głównym muzeum przy stanowisku z przewodnikami.

Zapraszamy na spacer po wystawie stałej, podczas którego dowiemy się, na czym polega i co wyróżnia proces kształcenia Żydów i Żydówek, będących najlepiej wykształconą grupą religijną na świecie.

Porozmawiamy m.in. o tym, jakich umiejętności uczą się chłopcy z religijnych rodzin żydowskich zaczynający naukę w wieku trzech lat oraz jak wygląda edukacja dziewczynek. Poznamy początki szkół żydowskich w Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz zasiądziemy w ławkach dziewiętnastowiecznej uczelni religijnej. Rozszyfrujemy, dlaczego opowieść o studiach religijnych na naszej wystawie ilustrują ziarenka pieprzu.

Przybliżymy biografie Żydówek, które mimo braku formalnej edukacji doskonale znały Torę i przekazywały swoją wiedzę innym kobietom. Opowiemy więcej o pochodzącej z Białegostoku Pui Rakowskiej, założycielce żeńskich szkół z wykładowym językiem hebrajskim, a także urodzonej 140 lat temu w Krakowie Sarze Szenirer, będącej pionierką edukacji religijnej dla dziewcząt.

Dowiemy się także, jak wyglądało tajne nauczanie w getcie warszawskim. 

Tematy i terminy kolejnych spacerów w ramach "Senioralnych piątków":

 • 10 listopada, godz. 15.00-16.30
  Nie tylko klezmerzy – spacer po wystawie stałej śladem muzyki żydowskiej

  Choć muzyka żydowska kojarzona jest głównie z zespołami klezmerskimi, posiada dużo więcej odmian i gatunków. Podczas spaceru po wystawie stałej prześledzimy rozwój muzyki tworzonej przez Żydów i poruszającej ważne dla nich tematy od czasów starożytnych po współczesność. Poznamy twórców muzyki rozrywkowej, jak Irving Berlin, Wiera Gran i Władysław Szpilman.

 • 8 grudnia, godz. 15.00-16.30
  Spacer z przewodnikiem po wystawie czasowej "Wokół nas morze ognia"

  Wyruszymy śladem dwunastu osób, które pozostawiły spisane relacje – czasem ledwie z kilku dni, a czasem z długich tygodni lub miesięcy ukrywania się w ruinach getta. Niektóre prowadziły zapiski jeszcze w bunkrach, inne spisały swoje doświadczenia wkrótce po przedostaniu się na "aryjską stronę".

Oprowadzania zostały przygotowane specjalnie z myślą o najstarszych zwiedzających, z uwzględnieniem różnych udogodnień (odpowiednia długość wycieczki, ciekawe tematy i niespieszne tempo zwiedzania, możliwość odpoczynku w razie potrzeby, zestawy słuchawkowe umożliwiające dokładne słyszenie przewodnika również z odległości).

Bilety:

 • osoba powyżej 60 r.ż.: 18 zł
 • dla pozostałych osób: bilet normalny 45 zł, ulgowy 35 zł.

Weryfikacja przysługującej ulgi odbywa się na podstawie dokumentu ze zdjęciem przy wydawaniu zestawów słuchawkowych.

Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe - od lewej logotypy Iceland Lichtenstein Norway Grants, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Muzeum POLIN.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl