Edukacja
28.02.2020

Podsumowanie POLIN Meeting Point - Summer Education School 2019

W dniach 19 sierpnia – 1 września 2019 r. odbyła się piąta edycja szkoły letniej POLIN Meeting Point - Summer Education School. Wystawa "Gdynia – Tel Awiw" zainspirowała nas do podjęcia tematu emigracji polskich Żydów do Palestyny, USA, Niemiec i Ameryki Południowej jako tematu przewodniego szkoły.

Do udziału w intensywnym dwutygodniowym programie zaprosiliśmy studentów i absolwentów uczelni wyższych z Izraela, Polski, Niemiec, Polski i Ukrainy, by wraz z nimi przyjrzeć się jednemu z najciekawszych rozdziałów żydowskiej historii - z jednej strony pełnego nadziei na lepsze jutro, z drugiej rozczarowań i rodzinnych tragedii.

Uczestniczki i uczestnicy szkoły lepiej poznali przyczyny, które skłoniły Żydów do opuszczania swoich domów oraz miejsca, do których się wyjechali. Dowiedzieli się, co ze sobą zabierali, jak rozpoczynali nowe życie w nowym miejscu, jakie więzi łączyły ich z krajem pochodzenia i w jaki sposób przyczyniali się do rozwoju państw, które ich przyjęły. Sprawdziliśmy, jak fale emigracji wpłynęły na przemiany kulturalne i społeczne dokonujące się w diasporze. Przyjrzeliśmy się historiom żydowskich emigrantów i emigrantek, akcentując przy tym złożoność ich losów i wyborów, których musieli dokonać.

POLIN Meeting POINT był także doskonałą okazją do skonfrontowania swoich poglądów z perspektywą rówieśników z innych krajów w bezpiecznej, otwartej atmosferze. Uczestnicy podkreślali, że dzięki udziałowi w szkole letniej rozwinęli swoje umiejętności międzykulturowe, językowe oraz nawiązali nowe przyjaźnie.

Zobacz film podsumowujący 5. edycję >>

Program tegorocznej edycji składał się z :

  • wykładów i warsztatów prowadzonych przez ekspertów i ekspertki ze Stanów Zjednoczonych, Izraela, Niemiec i Polski;
  • wizyt studyjnych, w trakcie których odwiedziliśmy m.in Muzeum Emigracji w Gdyni oraz Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie;
  • oraz dyskusji, prezentacji, projekcji filmowych i spacerów miejskich podczas których uczestnicy mieli szanse  poszukać inspiracji do własnych badań i działań.

Szkoła letnia byłą także okazją do poznania bliżej wystawy stałej Muzeum POLIN oraz dowiedzienia się więcej o planowanej wystawie czasowej „Gdynia-Tel Awiw”, otwartej dla publiczności niedługo po zakończeniu programu.

Zobacz program 5. edycji POLIN Meeting Point >>

 

Realizacja programu możliwa jest dzięki wsparciu Fundacji Rodziny Nissenbaumów i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

 

Patron

Amasada Izraela w Warszawie

Partnerzy