Muzeum POLIN zaprasza na nową wystawę czasową "Tu Muranów" - materiały prasowe
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już 26 czerwca otworzy nową wystawę czasową "Tu Muranów". Będzie to zarazem pierwsze udostępnienie przestrzeni muzeum publiczności po kilkumiesięcznym zamknięciu spowodowanym pandemią.
Zajrzymy wspólnie w głąb miasta – poznamy niezwykłą, wielopoziomową historię warszawskiego osiedla, posłuchamy opowieści o wybranych miejscach, ich mieszkańcach i bywalcach. Pod pozornie znaną warstwą odkryjemy kolejne wymiary przeszłych, obecnych i przyszłych losów Warszawy i jej mieszkańców.
Do tej fascynującej podróży w czasie zapraszają nas twórcy wystawy: współautorzy scenariusza wystawy Beata Chomątowska i prof. Jacek Leociak oraz kuratorka, współautorka scenariusza Kamila Radecka-Mikulicz.
W ramach ekspozycji swój projekt zrealizują: artysta Artur Żmijewski i badaczka Zagłady Zofia Waślicka-Żmijewska. Sprawią, że po raz pierwszy wystawę czasową będzie można oglądać nie tylko w budynku muzeum, ale i wokół niego (od II połowy lipca).
Wystawie "Tu Muranów" towarzyszy bogaty program wydarzeń zarówno z udziałem publiczności, jak i online, będą to m.in. warsztaty, spacery, koncerty, dyskusje i wykłady, a także akcje społeczne. O wystawie opowiadać będą jej twórcy, a także autorzy książek o Muranowie oraz osoby związane z tą częścią Warszawy. Udostępniamy Państwu materiały prasowe i zapraszamy do kontaktu.
- informacja prasowa [.doc] >>
- materiały audio:
- Jolanta Gumula, z-ni dyrektora muzeum ds programowych o programie towarzyszącym i weekendzie otwarcia (od 22.06 do 30.06)
- Joanna Fikus, kierowniczka działu wystaw o początkach wystawy i jej koncepcji „Chcieliśmy odtworzyć warstwa po warstwie historię tego miejsca (...) i opowiedzieć też o tym jak żyje się na Muranowie dzisiaj”
- Kamila Radecka-Mikulicz, kuratorka o wystawie (1 min.)
- Kamila Radecka-Mikulicz opowieść o wystawie: o czym jest, jak jest zbudowana, co zobaczą widzowie? (8 min.)
- Kamila Radecka Mikulicz o wyjątkowej lokalizacji w której powstało Muzeum POLIN, o lokalności i sąsiedztwie „To uniwersalna opowieść o poczuciu zadomowienia” (2 min.)
- Beata Chomątowska, współautorka, autorka książek o Muranowie o części wystawy tzw. antresoli poświęconej przyszłości dzielnicy (2:30 min.)
- prof. Jacek Leociak, historyk, współautor o swoim Muranowie. (do 2 min.)
- zdjęcia, grafiki:
Kontakt dla mediów:
Marta Dziewulska
Rzeczniczka prasowa Muzeum POLIN
[email protected]
tel. 604 464 675
Wykorzystując zdjęcia, prosimy podać informację o autorze / właścicielu praw do zdjęć.