Muzeum
19.10.2020

Sybilla 2019 - nagrody i wyróżnienia Muzeum POLIN

Złota głowa kobiety z długimi włosami - przedstawienie graficzne. Pod nią podpis: Sybilla 2019. 40 konkurs na wydarzenie muzealne roku
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Dzisiaj (19 października 2020) miała miejsce gala online jubileuszowej 40 edycji konkursu Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA 2019, podczas któej ogłoszono i nagrodzono laureatów konkursu.

Muzeum POLIN otrzymało SYBILLĘ w kategorii "Zarządzanie" za "Zarządzanie zasobem genealogicznym w POLIN Centrum Informacji Historycznej / Resource Center".

W latach 2017-2019 w partnerstwie z Archiwami w Polsce i Ukrainie wykonaliśmy 190 000 skanów dokumentów paszportowych i obywatelskich z lat 1918–1939 potrzebnych do kwerend genealogicznych Żydów polskich. Na ich podstawie stworzyliśmy indeks genealogiczny, liczący 31 600 rekordów osobowych, od czerwca 2019 r. dostępny w polskiej i angielskiej wersji językowej w zakładce "Genealogia" portalu Wirtualny Sztetl (1 000 nowych zalogowanych użytkowników z całego świata od momentu uruchomienia) oraz w bazie United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. 
 

Projekt realizowany był m.in. dzięki dotacjom ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Otrzymaliśmy także wyróżnienie w kategorii "Wystawy czasowe" za wystawę "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości".

Wystawa "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" opowiadała o sprawach ważnych i dotyczących każdego z nas. Stworzyła przestrzeń do międzypokoleniowej rozmowy, samodzielnych odkryć i doświadczenia w działaniu. Pragnęliśmy, aby dzieci zrozumiały rolę obywateli w tworzeniu państwa i poczuły, że także one mogą mieć na nie wpływ. Na odwiedzających wystawę czekała pełna atrakcji przestrzeń działań twórczych. Dzięki angażującym i pobudzającym wyobraźnię grom i zabawom – maszynie do głosowania, kalejdoskopowi czy wadze z wydatkami państwa – skłanialiśmy do zastanowienia się nad tym, czym jest władza, czy powinno się nią dzielić, co to są reformy, ile one kosztują i czy zawsze się udają.
 
Współorganizatorem wystawy było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Dziękujemy za nagrodę oraz wyróżnienie a także gratulujemy pozostałym nagrodzonym i wyróżnionym.

Szczegóły >>