Spotkanie

Siła biografii - rozmowy online

W ciemnym wnętrzu wystawy stałej Muzeum POLIN na krzesłach naprzeciw siebie siedzą: Wojciech Eichelberger i Hanna Rydlewska
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Jakie okoliczności ukształtowały bohaterów galerii "Dziedzictwo" i przełożyły się na ich aktywne, twórcze podejście do świata? Dowiesz się tego z serii filmowych wywiadów przeprowadzonych przez Hannę Rydlewską z Joanną Fikus, prof. Dariuszem Stolą, prof. Andrzejem Lederem oraz Wojciechem Eichelbergerem.

  • Premiery wywiadów: 17 stycznia - 7 lutego, godz. 14.00

Dziennikarka i reportażystka Hanna Rydlewska w 4-odcinkowej serii wywiadów towarzyszących otwarciu nowej ekspozycji – galerii "Dziedzictwo" – szuka odpowiedzi m.in. na pytania: w jakim stopniu miejsce urodzenia, środowisko i czasy, w których dorastamy, wpływają na nasze życie? W jakim stopniu wielokulturowość, migracje i otwarcie na nowe okoliczności i wyzwania mogą wpływać na ludzką kreatywność?

 

Każdy z nas rodzi się w pewnym miejscu i czasie
Rozmowa Hanny Rydlewskiej z Joanną Fikus

  • Premiera odcinka: 17 stycznia (niedziela), godz. 14.00

Kraj, w którym mieszkamy, rodzina czy grupa społeczna kształtują nasz światopogląd, stwarzają szanse i ograniczenia. Czy potrafimy odnaleźć te wpływy w przypadku bohaterów galerii Dziedzictwo? Czy polscy naukowcy, artyści i społecznicy żydowskiego pochodzenia, wnieśli do swoich dziedzin tradycyjne żydowskie wartości?

Opowie o tym Joanna Fikus, kierowniczka działu wystaw Muzeum POLIN.


Otwartość, mobilność i wielokulturowość: impuls dla kreatywności
Rozmowa Hanny Rydlewskiej z prof. Dariuszem Stolą

  • Premiera odcinka: 24 stycznia (niedziela), godz. 14.00

Życiorysy większości bohaterów galerii Dziedzictwo są naznaczone burzliwymi dziejami historii, niepewnością, a nierzadko także koniecznością emigracji. Czy jednak nie było to siłą napędową XX wieku?

O osiągnięciach kulturowych i cywilizacyjnych, które ukształtowały się na wielokulturowych pograniczach usłyszymy w rozmowie z prof. Dariuszem Stolą, historykiem i b. dyrektorem Muzeum POLIN.


Marzenia o lepszym świecie
Rozmowa Hanny Rydlewskiej z prof. Andrzejem Lederem

  • Premiera odcinka: 31 stycznia (niedziela), godz. 14.00

W końcu XIX i w XX wieku wielu Żydów, chcąc zmienić świat na lepsze, angażowało się w ruchy i ideologie rewolucyjne, reformatorskie i awangardowe. Czy było to formą odreagowania wielowiekowego wykluczenia tej społeczności? Czy też korzeni tych postaw należy szukać w religijnej tradycji żydowskiej?

Swoją opinię na ten temat przedstawia filozof prof. Andrzej Leder.

Ograniczenia, bariery i odwaga w dążeniu do celu
Rozmowa Hanny Rydlewskiej z Wojciechem Eichelbergerem

  • Premiera odcinka: 7 lutego (niedziela), godz. 14.00

Mówi się, że do osiągnięcia celu potrzeba konsekwencji, uporu i wiary – zarówno w siebie, jak i w sens swojego działania. Biografie wielu bohaterów galerii Dziedzictwo dostarczają przykładów takich właśnie postaw.

O psychologicznych aspektach tych postaci opowiada Wojciech Eichelberger, psycholog i psychoterapeuta.


Filmy edukacyjne wyprodukowane przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce przy wsparciu Fundacji Konrada Adenauera.

Cykl wywiadów "Siła biografii" towarzyszy otwarciu programu #online poświęconego galerii "Dziedzictwo" – nowej części wystawy stałej Muzeum POLIN.