Wystawy
17.01.2020

Galeria Dziedzictwo – program towarzyszący

fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy do udziału w spotkaniach, warsztatach, dyskusjach poświęconych dorobkowi wybitnych Żydów polskiego pochodzenia, których dokonania, życiorysy, idee prezentujemy w najnowszej galerii "Dziedzictwo".

Kwiecień to szczególny miesiąc dla Muzeum POLIN. 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim i z tej okazji organizujemy szereg akcji i wydarzeń, poprzez które chcemy upamiętnić to wydarzenie.

15 kwietnia o godzinie 18.00 na profilu Muzeum POLIN na facebooku odbędzie się kolejna dyskusja z cyklu "Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo", której bohaterem będzie Marek Edelman. Tym razem spojrzymy na niego z perspektywy bycia lekarzem-kardiologiem, a w spotkaniu wezmą udział byli członkowie jego zespołu – lekarka kardiolożka Barbara Mechowska-Kleyff oraz Adam Jurczyk, pielęgniarz. Spotkanie poprowadzi Violetta Ozminkowski, autorka książki "Pan doktor i Bóg". 

W kwietniu bohaterem zajęć dla rodzin z dziećmi będzie Janusz Korczak, którego nie trzeba nikomu przedstawiać – przyjaciel dzieci, lekarz, pedagog, pisarz, autor naszego ulubionego "Króla Maciusia Pierwszego". Jak wygląda świat z Jego marzeń? A jak wygląda ten świat w Waszej wyobraźni? Czy wolicie mieszkać w otoczeniu bujnej przyrody, czy szybkich autostrad i wielkich miast? Na warsztatach wspólnie z Maciusiem zaprojektujemy Państwo Dzieci.

Na warsztaty on-line zapraszamy 25 kwietnia o godzinie 11.00
Niedzielne warsztaty rodzinne - online, stacjonarnie, na zewnątrz >>

Zapraszamy również na spotkanie w ramach cyklu "Meet the family" z Naomi Seidman, która w rozmowie z Barbarą Kirshenblatt-Giblmett opowie o swoim ojcu, Hillelu Seidmanie – pisarzu i dziennikarzu wywodzącym się ze środowiska chasydów. Hillel Seidman przed wojną prowadził archiwum Gminy Żydowskiej w Warszawie, a następnie archiwum Judenratu w czasie okupacji nazistowskiej, był autorem "Dziennika z warszawskiego getta", wyjątkowego świadectwa życia religijnych Żydów w czasach Zagłady.

Spotkanie on-line odbędzie się w niedzielę, 11 kwietnia o godzinie 20.00 na profilu Friends of Polin Museum na facebooku. 
Meet the Family: Hillel Seidman >>

Na 25 kwietnia zaplanowane jest webinarium "Od pucybuta do milionera. Zoom na żydowską przedsiębiorczość". W czasie webinarium analizując losy wybranych żydowskich przedsiębiorców i śledząc podejmowane decyzje, porozmawiamy o tym, co zdecydowało o ich powodzeniu i  gdzie tkwiły źródła ich przewagi nad konkurentami. Zastanowimy się, jakimi byli ludźmi, jak postrzegali swoją rolę społeczną, co motywowało ich do wysiłku i co po sobie pozostawili: w jakim stopniu ich praca przyczyniła się do rozwoju polskiej gospodarki.

Spotkanie na platformie ZOOM, 25 kwietnia o godz. 17.00
Od pucybuta do milionera. Zoom na żydowską przedsiębiorczość – webinar >>

Chcemy, aby losy polskich Żydów były dowodem na to, że nawet w niepewnych czasach można pokonywać ograniczenia, że warto dążyć do celu, brać odpowiedzialność za życie swoje i innych. Dziedzictwo tych wielkich ludzi może być zachętą oraz inspiracją także dla nas. Okazją do postawienia sobie pytań o własne korzenie, cele czy aspiracje.

Program "Dziedzictwo" przysporzy ku temu okazji – przez cały 2021 rok!