Dyskusja
20.05.2021 - online

Pragmatycy i wizjonerzy – Leopold Kronenberg

Na obrazie widzimy portret Leopolda Kronenberga.
Leopold Kronenberg, Nekrolog Kłosy 1878 t. 26 nr 668. Fot. Biblioteka Narodowa

Spotkanie poświęcone będzie najsłynniejszemu inwestorowi giełdowemu warszawskiego parkietu. Leopold Kronenberg przemysłowiec, filantrop i działacz społeczny. Rozbudowywał kolej, otwierał domy bankowe, stworzył Szkołę Handlową. W czasie powstania styczniowego działał i wspierał finansowo stronnictwo białych. Spotkanie będzie okazją do rozmów na temat życia i spuścizny naszego bohatera. 

Podczas dyskusji postaramy się odpowiedzieć na pytania: jak wyglądała działalność filantropijna w Warszawie XIX wieku? Jak współcześnie wygląda łączenie wizji biznesowych i filantropijnych? Zgłębimy również temat społecznej odpowiedzialności biznesu.

Prowadzący:

Marcin Dobrowolski, historyk i dziennikarz z doświadczeniem w pracy w mediach takich, jak: Puls Biznesu, portale Puls Historii i HiCash, Radio PiN, Polskie Radio, Telewizja Polska, a także w pracy pedagogicznej. Od marca 2020 roku zaangażowany w tworzenie telewizji Biznes24. Gospodarz programu BIZNES OD RANA w BIZNES24. Przez blisko dekadę związany z projektem Gazele Biznesu, rankingiem najbardziej dynamicznych firm sektora MŚP w Polsce. Aktywny członek kilku organizacji społecznych.

Uczestnicy dyskusji:

Anna Korzeniewska, założycielka międzynarodowego think-tanku Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe, którego misją jest stworzenie warunków do bardziej świadomego, celowego i skutecznego zaangażowania społecznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Autorka Forbes’a. Expertka w Google.org Impact Challenge CEE. Pierwsza Polka, która uzyskała dyplom Professional Certificate in Fundraising na New York University (NYU).

Paweł Zegarłowicz, dyrektor Departamentu Komunikacji w Citi Handlowy oraz wiceprzewodniczący Rady Fundacji Citi Handlowy  im. Leopolda Kronenberga.

dr Mariusz Jastrząb, historyk dziejów społecznych i gospodarczych, kulturoznawca, wykładowca akademicki, przewodnik muzeum POLIN, mieszkaniec Muranowa. Przez ostatnich dwadzieścia lat pisywał “poważne” książki i artykuły, wygłaszał referaty na konferencjach naukowych, ale przygotowywał też gry edukacyjne i tworzył scenariusze zajęć dla dzieci. Słowem: zmagał się z historią na przeróżne sposoby...

 

Wydarzenie towarzyszy programowi dedykowanemu galerii "Dziedzictwo".

Cykl dyskusji "Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo" finansowany jest ze środków Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga.