Pragmatycy i wizjonerzy – Leopold Kronenberg

Spotkanie poświęcone będzie najsłynniejszemu inwestorowi giełdowemu warszawskiego parkietu. Leopold Kronenberg przemysłowiec, filantrop i działacz społeczny. Rozbudowywał kolej, otwierał domy bankowe, stworzył Szkołę Handlową. W czasie powstania styczniowego działał i wspierał finansowo stronnictwo białych. Spotkanie będzie okazją do rozmów na temat życia i spuścizny naszego bohatera.
- 20 maja (czwartek), godz. 18.00
- dyskusja na kanale Facebook Muzeum POLIN>>
Podczas dyskusji postaramy się odpowiedzieć na pytania: jak wyglądała działalność filantropijna w Warszawie XIX wieku? Jak współcześnie wygląda łączenie wizji biznesowych i filantropijnych? Zgłębimy również temat społecznej odpowiedzialności biznesu.
Prowadzący:
Marcin Dobrowolski, historyk i dziennikarz z doświadczeniem w pracy w mediach takich, jak: Puls Biznesu, portale Puls Historii i HiCash, Radio PiN, Polskie Radio, Telewizja Polska, a także w pracy pedagogicznej. Od marca 2020 roku zaangażowany w tworzenie telewizji Biznes24. Gospodarz programu BIZNES OD RANA w BIZNES24. Przez blisko dekadę związany z projektem Gazele Biznesu, rankingiem najbardziej dynamicznych firm sektora MŚP w Polsce. Aktywny członek kilku organizacji społecznych.
Uczestnicy dyskusji:
Anna Korzeniewska, założycielka międzynarodowego think-tanku Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe, którego misją jest stworzenie warunków do bardziej świadomego, celowego i skutecznego zaangażowania społecznego w Europie Środkowo-Wschodniej. Autorka Forbes’a. Expertka w Google.org Impact Challenge CEE. Pierwsza Polka, która uzyskała dyplom Professional Certificate in Fundraising na New York University (NYU).
Paweł Zegarłowicz, dyrektor Departamentu Komunikacji w Citi Handlowy oraz wiceprzewodniczący Rady Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga.
dr Mariusz Jastrząb, historyk dziejów społecznych i gospodarczych, kulturoznawca, wykładowca akademicki, przewodnik muzeum POLIN, mieszkaniec Muranowa. Przez ostatnich dwadzieścia lat pisywał “poważne” książki i artykuły, wygłaszał referaty na konferencjach naukowych, ale przygotowywał też gry edukacyjne i tworzył scenariusze zajęć dla dzieci. Słowem: zmagał się z historią na przeróżne sposoby...
Wydarzenie towarzyszy programowi dedykowanemu galerii "Dziedzictwo".
Cykl dyskusji "Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo" finansowany jest ze środków Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga.