Dyskusja
17.01.2021 - online

Czyje jest to dziedzictwo? - debata

Grafika ilustracyjna
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

W 2021 roku otworzymy nową część wystawy stałej – galerię "Dziedzictwo". Przypomni ona postaci polskich Żydów, których dorobek wykraczał poza ich czasy i krąg kulturowy. Zapraszamy na debatę z udziałem twórców ekspozycji. Będzie to pierwsze wydarzenie online na żywo w ramach programu "Dziedzictwo", zapowiadającego otwarcie nowej części wystawy stałej.

  • 17 stycznia (niedziela), 20:00 CET
  • Debata w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski 
  • UWAGA: film to zarejestrowane spotkanie na żywo, na początku nagrania może być dłuższy czas cisza
Transkrypcja tłumaczenia debaty >>


W galerii spotkamy m.in. Juliana Tuwima, Dawida Ben Guriona, Różę Luksemburg, Ludwika Zamenhofa i Helenę Rubinstein. Dlaczego właśnie ich? Dlaczego galeria powstała dopiero teraz i jakie jest jej znaczenie w prezentacji tysiącletniej historii polskich Żydów? O tym będą dyskutować twórcy ekspozycji: prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett – główna kuratorka wystawy stałej Muzeum POLIN, prof. Dariusz Stola – historyk i b. dyrektor Muzeum POLIN oraz dr Tamara Sztyma – kuratorka wystaw Muzeum POLIN. Rozmowę poprowadzi Jacek Żakowski

Będziemy rozmawiać o niełatwym procesie tworzenia tej przestrzeni, wyzwaniach związanych z doborem postaci i wątków. Uchylimy rąbka tajemnicy, opowiadając o wcześniejszych koncepcjach galerii oraz o kontrowersjach, jakie się z nią wiązały. Prezentując galerię "Dziedzictwo" jeszcze przed jej oficjalnym otwarciem, zapraszamy do refleksji nad tym, jak osiągnięcia wybitnych polskich Żydów wpłynęły na społeczność żydowską, polską i na świat.

Spotkanie zainauguruje program "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN, zaplanowany na cały 2021 rok. Program pozwoli nam poznać wpływ, jaki wywarli żydowscy twórcy, myśliciele i działacze z Polski na sztukę, naukę czy politykę. Będziemy mówić o nich na debatach i słuchać ich kompozycji na koncertach. Zaprosimy na oprowadzania po wystawie i dyskusje o książkach. Przygotowaliśmy również kilka filmów, spacery miejskie i warsztaty rodzinne.

Prelegenci

Barbara Kirshenblatt-Gimblett - Profesor Emerita of Performance Studies na New York University, jest najbardziej znana ze swojego interdyscyplinarnego wkładu w judaistykę oraz teorię i historię muzeów, turystyki i dziedzictwa. Obecnie jest głównym kuratorem wystawy stałej i doradcą dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Tamara Sztyma – dr historii sztuki, była współkuratorka galerii poświęconej okresowi międzywojennemu wystawy stałej Muzeum POLIN, obecnie kuratorka w Dziale Wystaw Muzeum POLIN.

Dariusz Stola - historyk, profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN, członek Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2014–2019 dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich.

Prowadzenie:

Jacek Żakowski - dziennikarz i publicysta, były prezes Polskiej Agencji Informacyjnej, publicysta "Gazety Wyborczej"; dziennikarz tygodnika "Polityka"; nauczyciel akademicki, kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie.

Logo projektu Dziedzictwo Niepodległej


Logo projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl