Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo. Aleksander Ford
image
Bohaterem listopadowego spotkania w ramach cyklu „Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo” będzie Aleksander Ford – wybitny reżyser i scenarzysta filmowy, człowiek pełen sprzeczności. Przedwojenny socjalista, po wojnie uznawany za pupila władzy.
- 19 listopada 2021 (piątek), godz. 18:00
- dyskusja na kanale Facebook Muzeum POLIN
Aleksander Ford był ceniony za wybitne osiągnięcia artystyczne (jego "Piątka z ulicy Barskiej" otrzymała nagrodę jury w Cannes). Jako pierwszy przeniósł na ekran Sienkiewicza. W 1960 r. z ogromnym rozmachem nakręcił Krzyżaków, dzieło, które dla Polaków miało niemal tę samą wagę, co mickiewiczowski "Pan Tadeusz".
W dyskusji wezmą udział:
Katarzyna Wajda, absolwentka polonistyki i filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako filmografka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego zajmuje się przede wszystkim polskim kinem powojennym, choć równie chętnie popularyzuje wiedzę o tym przedwojennym. Autorka i współautorka licznych publikacji z zakresu historii kina i kultury popularnej.
Piotr Śmiałowski, doktor nauk humanistycznych UJ, filmoznawca i dziennikarz filmowy. W latach 2004-2019 stały współpracownik miesięcznika "Kino". Od 2009 roku współpracownik portalu Fototeka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Publikował także w "Ekranach", "Images" i "Pleografie". Przeprowadził ponad sto wywiadów z twórcami polskiego kina. Autor monografii "Tadeusz Janczar. Zawód: aktor" (2007), wywiadu rzeki z reżyserem Tadeuszem Chmielewskim "Jak rozpętałem polską komedię filmową" (2012) oraz książki "Niewidzialne filmy. Uparci debiutanci" (2018) o niezrealizowanych projektach debiutów fabularnych Wojciecha Jerzego Hasa, Janusza Morgensterna oraz Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego.
Spotkanie poprowadzi:
Anna Tatarska, dziennikarka filmowa i kulturalna. Absolwentka Filmoznawstwa, Antropologii Kultury i Polskiej Szkoły Reportażu. W branży od blisko dziesięciu lat, współpracuje z wieloma redakcjami, m.in. "Vogue", Onet, "Gazeta Wyborcza".
Wydarzenie towarzyszy programowi dedykowanemu galerii "Dziedzictwo" oraz 19. Warszawskiemu Festiwalowi o Tematyce Żydowskiej – KAMERA DAWIDA.
Zapoznaj się z całym programem Festiwalu WJFF - Warsaw Jewish Film Festival >>
Program pokazów w Muzeum POLIN >>
Cykl dyskusji "Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo" finansowany jest ze środków Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga.