Dyskusja
15.04.2021 - online

Pragmatycy i wizjonerzy – Marek Edelman

Na obrazie widzimy fotografię Marka Edalmana.
fot. Bartosz Pietrzak

Bohaterem trzeciej dyskusji z cyklu "Pragmatycy i wizjonerzy - polscy Żydzi i ich dziedzictwo" będzie Marek Edelman.

O Marku Edelmanie zazwyczaj rozmawiamy z perspektywy jego powstańczych doświadczeń – to dzięki niemu pamięć o powstaniu jest obecna w zbiorowej świadomości, a symbolem tej pamięci stał się żonkil. Jednak podczas kwietniowej dyskusji chcemy spojrzeć na Edelmana z perspektywy pracy, która była dla niego bardzo ważna – pracy lekarza kardiologa. Podczas spotkania porozmawiamy z osobami, które pracowały w jego zespole o tym, jakim był lekarzem, jak budował zespół, jakimi wartościami się kierował?

W dyskusji wezmą udział członkowie jego zespołu, pani Barbara Mechowska-Kleyff, kardiolożka, oraz pan Adam Jurczyk – pielęgniarz.

Dyskusję poprowadzi Violetta Ozminkowski, autorka książki "Pan doktor i Bóg. Marek Edelman: bohaterski, genialny, nieznośny”.

Violetta Ozminkowski – dziennikarka i pisarka. Pracowała w Gazecie Wyborczej,  w Newsweeku była szefową działu "Społeczeństwo i Media". Jest współautorką książki "Pan doktor i Bóg" o Marku Edelmanie lekarzu, oraz autorką książki "Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki", na podstawie której powstał film "Sztuka Kochania”. Jej najnowsza książka to biografia Marii Czubaszek "W coś trzeba nie wierzyć".

Adam Jurczyk – specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii, w latach 1980-1989 członek zespołu docenta Marka Edelmana w szpitalu im. Mikołaja Pirogowa w Łodzi.

Barbara Mechowska-Kleyff – kardiolożka, w latach 1981-1998 członkini zespołu docenta Marka Edelmana w szpitalu im. Mikołaja Pirogowa w Łodzi.

 

Wydarzenie towarzyszy programowi dedykowanemu galerii "Dziedzictwo" >>

Wydarzenie organizowane z okazji 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. 
Czytaj więcej o akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile >>

Cykl dyskusji "Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo" finansowany jest ze środków Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga.