Patronat POLIN
24.05.20201 - online

Słuchowisko dla dzieci "Aliaszka. W nocy czasem jest jasno"

Słuchowisko na podstawie cyklu opowiadań "Aliaszka" dedykowane jest dzieciom  w wieku 5-10 lat. Nawiązuje swoją formą do stylu spektakli radiowych z dawnych lat. To opowieść o losach i przyjaźni dwóch dziewczynek – polskiej i żydowskiej, na tle wojennej historii. Słuchowisko przybliża najmłodszym słuchaczom temat wojny i Holokaustu w odpowiedni do wieku sposób. 

Renia (lat 9) wyjeżdża z rodzicami do małego miasteczka, na urodziny prababci Stefy (w tej roli Anna Seniuk). Tam, razem z kuzynką Wandą, wchodzą na strych pełen starych przedmiotów. W jednej ze skrzyń znajdują zakurzoną, szmacianą laleczkę. Wandzie niezbyt się ona podoba, jednak Renia czuje, że kryje się za tym jakaś tajemnica. Prababcia Stefa jest wzruszona i opowiada Reni historię sprzed lat, związaną z laleczką – Aliaszką.

To, co wyróżnia słuchowisko "Aliaszka. W nocy czasem jest jasno" jest to, że opowiada trudną historię językiem dziecka, ukazując w sposób ciepły i pozytywny relacje pomiędzy polską a żydowską dziewczynką. To poruszająca opowieść o sile przyjaźni i nadziei w trudnych czasach, promująca postawę otwartości i tolerancji.

Słuchowisko oparte jest na cyklu opowiadań "Aliaszka", które łączy motyw magicznej lalki. Aliaszka - szmacianka jest symbolem nadziei, przyjaźni, miłości. Nie sprawia, że problemy znikają, ale wspiera w poszukiwaniu właściwych rozwiązań, uczy tolerancji i empatii. Każde z opowiadań to oddzielna historia, inni bohaterowie. Czasem przenosimy się do czasów wojny, innym razem na dworzec, gdzie mieszkają uchodźcy lub też na osiedle tuż obok nas, aby poznać dziewczynkę, wychowywaną przez samotną, zapracowaną mamę. "Aliaszka" opisuje zachowania dzieci w okolicznościach , w których często potrzebna jest odwaga, asertywność, zrozumienie, współczucie. 

Zbiór opowiadań "Aliaszka", ukaże się 1 czerwca 2021 roku nakładem Wydawnictwa Sto Stron. Książka jest debiutem literackim aktorki – Magdaleny Górskiej. Więcej informacji o książce>>

"Aliaszka. W nocy czasem jest jasno"- Twórcy 

Tekst : Magdalena Górska
Reżyseria : Wojciech Urbański 
Produkcja : Foxhound
Realizacja : Łukasz Fober 
Muzyka : Natalia Babińska 
Projekt okładki : Nika Jaworowska- Duchlińska 

Występują:
Anna Seniuk
Magdalena Popławska 
Nina Urbańska
Zofia Wons-Konarowska 
Maja Wyrypajew 
Matylda Rustecka
Wojciech Urbański 
Magdalena Górska 
Ewa Gorzelak 
Zbigniew Dziduch 
Dorota Szostek- Rustecka 
Wojciech Rustecki

Patronat honorowy nad słuchowiskiem objęło Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.