Rocznice i święta
10-11.07.2021

80. rocznica zbrodni w Jedwabnem – program obchodów

10 lipca 1941 roku kilkuset żydowskich mieszkańców Jedwabnego w powiecie łomżyńskim zostało żywcem spalonych w stodole. Chociaż niemiecka inspiracja tej zbrodni jest niewątpliwa, jej bezpośrednimi wykonawcami byli Polacy z Jedwabnego i okolicznych wsi. W związku z 80. rocznicą tych tragicznych wydarzeń przygotowaliśmy program upamiętniający ofiary zbrodni w Jedwabnem.

  • 10-11 lipca (sobota-niedziela)

W sobotę, 10 lipca o godzinie 14.30 odbędzie się spacer Oblicza przemocy z przewodnikiem Muzeum POLIN, Mariuszem Jastrzębiem. Podczas spotkania na wystawie stałej przeanalizujemy przypadki tumultów i pogromów, do których dochodziło na ziemiach polskich od średniowiecza aż po wiek XX.  

10 lipca o godz. 18.00 zapraszamy do Kina Muranów na film Anki i Wilhelma Sasnali "Z daleka widok jest piękny". Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem Anki Sasnal i Jakuba Banasiaka o wymowie filmu w kontekście Jedwabnego, o tym jak radzimy sobie jako społeczeństwo z pamięcią o zbrodni i jak temat ten funkcjonuje w kulturze i sztuce. Rozmowę poprowadzi Michał Okoński z Tygodnika Powszechnego.

W niedzielę, 11 lipca o godz. 18.00 zachęcamy do udziału w wydarzeniu online Debata: Lato pogromów 1941. Historia, pamięć, rozrachunek. Rozmowa będzie moderowana przez dr Krzysztofa Persaka, a do udziału zaproszeni zostali prof. Joanna Michlic (University College London), prof. Saulius Sužiedėlis (Millersville University) i dr Grzegorz Rossoliński-Liebe (Freie Universität Berlin) – badacze zajmujący się historią Polski, Litwy i Ukrainy. Uczestnicy debaty zastanowią się nad charakterystyką pogromów z 1941 r. oraz nad tym, jak współczesne społeczeństwa tych krajów pamiętają oraz dokonują rozrachunku z tymi wydarzeniami.

Więcej o mordzie w Jedwabnem>> 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl