Film
10.07.2021

Pokaz filmu "Z daleka widok jest piękny" oraz dyskusja z udziałem Anki Sasnal i Jakuba Banasiaka

Na obrazie widzimy kadr z filmu z filmu "Z daleka widok jest piękny".
Kadr z filmu "Z daleka widok jest piękny"

W 80. rocznicę pogromu w Jedwabnem zaprezentujemy film Anki i Wilhelma Sasnali "Z daleka widok jest piękny". Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem Anki Sasnal i Jakuba Banasiaka o wymowie filmu w kontekście Jedwabnego, o tym jak radzimy sobie jako społeczeństwo z pamięcią o pogromie i jak temat ten funkcjonuje w kulturze i sztuce. Rozmowę poprowadzi Michał Okoński z Tygodnika Powszechnego.

  • 10 lipca (sobota), godz. 18:00 – 20.30
  • Miejsce: Kino Muranów

Rozgrywający się na ustronnej polskiej wsi dramat "Z daleka widok jest piękny" opowiada historię miłosną złomiarza i dziewczyny. Pośród pięknych krajobrazów, pod palącym słońcem wypływa ludzkie zło.

Wieś na drodze z Krakowa do Tarnowa, upalne lato. Wszystko się sypie, ludzie żyją głównie ze zbieractwa różnego rodzaju śmieci, odpadki, zużyte przedmioty zalegają̨ porozrzucane w ogrodzonych chwiejącymi się płotami obejściach. Główny bohater Paweł żyje ze zbierania złomu. Mieszka w domu ze starą, schorowaną, niepoczytalną matką, nie jest w stanie poradzić z nią sobie i wywozi ją do domu starców. Ma narzeczoną, zamierzają się pobrać. Ale pewnego dnia Paweł nagle znika, nikt nie wie, gdzie jest. Sąsiedzi zaczynają podkradać różne rzeczy z opuszczonego domu. Jako pierwszy proceder ten zaczyna niedoszły teść mężczyzny. Sąsiedzi Pawła z początku kradną rzeczy z jego domu potajemnie, wstydliwie, korzystając z osłony nocy, potem zupełnie już jawnie. W pewnym momencie cała wieś gromadzi się wokół domu, zabiera wszystko, co może się przydać (wyrwane zostają nawet okna z framug) i demoluje go do szczętu. Paweł wraca do rodzinnej wsi. Nie ma do czego. A że najtrudniej wybaczyć jest te krzywdy, które wyrządziliśmy innym, wspólnota nie pozwoli mu zostać.

Uczestnicy dyskusji

Anka Sasnal reżyserka, scenarzystka i redaktorka. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszka i pracuje w Krakowie. W duecie z mężem, Wilhelmem Sasnalem, tworzą filmy dokumentalne i fabularne. Ich film, „Z daleka widok jest piękny” (2011), zdobył główną nagrodę w konkursie Nowych Filmów Polskich na mff Nowe Horyzonty we Wrocławiu (2011), Grand Prix na Crossing Europe ff w Linz (2012) oraz statuetkę Silver Apricot na Yerevan iff (2012). Film startował również w konkursie Tiger Awards Competition na iff w Rotterdamie (2012). Aleksander (2013), drugi wspólnie nakręcony film Sasnalów, został wyróżniony na cph:dox iff w Kopenhadze (2013) w sekcji konkursowej new:vision. Międzynarodowa premiera „Huby” (2013) odbyła się na Berlinale w 2013 roku. Ich ostatni film, “Słońce, to słońce mnie oślepiło” (2016), został nagrodzony na Festival de Cine Europeo de Sevilla oraz na Festival du nouveau cinéma w Montrealu.

Jakub Banasiak historyk i krytyk sztuki, adiunkt w na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej ASP. Redaktor naczelny rocznika naukowego „Miejsce” i magazynu krytyczno-artystycznego „Szum”. Ostatnio opublikował Proteuszowe czasy. Rozpad państwowego systemu sztuki (wyd. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, 2020).

Prowadzenie

Michał Okoński dziennikarz, redaktor wydań specjalnych i publicysta działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w pisaniu o piłce nożnej i o stosunkach polsko-żydowskich. W redakcji od 1991 roku, był m.in. (do 2015 r.) zastępcą redaktora naczelnego. Autor książki i bloga „Futbol jest okrutny”, wyróżniony nagrodą Dziennikarz Małopolski w kategorii publicystyka internetowa (2011), dwukrotnie (2016 i 2018) nominowany do nagrody Grand Press w kategorii publicystyka, a także do nagrody Mediatory 2018. Publikował także m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej", „Kontekstach”, „Charakterach i „Magazynie Kopalnia”. Wydał rozmowę–rzekę z siostrą Małgorzatą Chmielewską (Wszystko, co uczyniliście..., wyd. Znak, 1999), był również współautorem rozmów z księdzem Tomaszem Węcławskim (Pascha Jezusa, wyd. Znak, 2006) oraz redaktorem wyboru publicystyki Jerzego Turowicza (Bilet do raju, wyd. Znak, 1999).
 

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl