Patronat POLIN
24.04.2022

Pokaz filmu "Ulica graniczna" w reż. Aleksandra Forda

W ramach obchodów 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy wraz z Muzeum POLIN zapraszają na projekcję i rozmowę wokół filmu "Ulica Graniczna" z 1948 r. Gościem specjalnym wydarzenia będzie odtwórczyni głównej roli Maria Broniewska, a po projekcji odbędzie się spotkanie z dr Agnieszką Haską, kulturoznawczynią i socjolożką, członkinią Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFIS PAN, które poprowadzi Radosław Korzycki. 

  • 24 kwietnia (niedziela), godz. 19.00, kino Atlantic
  • Bezpłatne zaproszenia:
    • w kasie kina (ul. Chmielna 33) w godz. 11.00-20.00
    • w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy (ul. Nowogrodzka 43) w godzinach pracy urzędu.

Wyreżyserowany w 1948 r. przez Aleksandra Forda obraz "Ulica Graniczna" to historia grupy dzieci z polskich i żydowskich rodzin, mieszkającej przy ul. Granicznej w Warszawie, na tle dramatycznych wydarzeń II wojny światowej. Akcja filmu rozpoczyna się w momencie tworzenia dzielnicy zamkniętej, a kulminacyjnym momentem jest przejmujący obraz zagłady żydowskiego getta w maju 1943 r.

O filmie można powiedzieć, że jest to relacja z granicy dwóch światów – "świata aryjskiego" i świata zamkniętego za murami getta. Sam Aleksander Ford określił "Ulicę Graniczną" jako "film o małych ludziach na tle wielkiej epoki". Ukazał różne postawy Polaków wobec Holokaustu: od otwartego sprzyjania Niemcom w zbrodniczych poczynaniach wobec Żydów, poprzez obojętność, po narażanie własnego życia przy niesieniu pomocy mieszkańcom getta. Film otrzymał Złoty Medal na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1948 r.