21 maja: Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju

Już od niemal dwudziestu lat, 21 maja, obchodzimy Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2003 roku przyjęło proklamującą ten dzień rezolucję, w następstwie przyjęcia przez UNESCO Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej.
Obchody Dnia Różnorodności Kulturowej mają mobilizować rządy, polityków, instytucje kultury i nas wszystkich do działań na rzecz promocji różnorodności kulturowej oraz materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także dóbr i usług związanych z kulturą. Jest to również okazja do wyrażenia sprzeciwu wobec nierównego traktowaniu kultur oraz podkreślenia szczególnej roli ochrony kultury krajów rozwijających się.
Misja Muzeum POLIN doskonale wpisuje się w świat wartości, których wagę podkreśla ten wyjątkowy dzień. Dialog międzykulturowy, ochrona dziedzictwa oraz dbanie o różnorodność kulturową to wartości i działania, które niezmiennie promujemy.
Program wydarzeń
Wydarzenia stacjonarne:
"Wiele historii" – bezpłatny spacer w języku białoruskim >>
- 21 maja (sobota), godz. 14.00 – oprowadzanie stacjonarne
- Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: [email protected]
"Od cadyka do cadyka" – bezpłatny spacer w języku ukraińskim >>
- 22 maja (niedziela), godz. 14.00 – oprowadzanie stacjonarne
- Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: [email protected]
Wydarzenia online:
"Od cadyka do cadyka" – spacer w języku ukraińskim >>
- 21 maja (sobota), godz. 10.00, YouTube
Wiele historii – spacer w języku białoruskim >>
- 21 maja (sobota), godz. 14.00, YouTube
"Ja za starego piyrwy bywało – historyjo Żydůw" – spacer w języku śląskim >>
- 21 maja (sobota), godz. 18.00, YouTube
W ubiegłych latach dużą część naszych działań prowadziliśmy w ramach programu "Oblicza różnorodności". Pod tym hasłem zorganizowaliśmy dla dorosłych, w tym głównie młodych dorosłych, wiele wykładów, spotkań, dyskusji, akcji miejskich, programów dla osób z niepełnosprawnościami, rezydencji artystycznych oraz warsztatów.
Spotkania dla dorosłych dawały przestrzeń do refleksji nad uprzedzeniami i stereotypami oraz do budowy platformy dialogu międzykulturowego. Zachęcaliśmy podczas nich do spojrzenia na kulturę i historię Żydów polskich w szerszym, bardziej uniwersalnym kontekście budowania relacji swój–obcy, mniejszość–większość, funkcjonowania obok siebie odmiennych grup.
Odbiorcami i uczestnikami działań byli mieszkańcy Warszawy, a także eksperci z Polski i Norwegii, aktywiści, przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji kultury, mieszkańcy Muranowa, osoby z niepełnosprawnościami, a także artyści z całego świata. Wiele z działań zostało przeprowadzonych we współpracy z przedstawicielami mniejszości.