Muzeum

Europa Nostra 2022 dla TISZ Festiwalu

Komisja Europejska i Europa Nostra właśnie ogłosiły tegorocznych laureatów Nagród Dziedzictwa Europejskiego / Nagród Europa Nostra 2022 – najbardziej prestiżowego wyróżnienia w zakresie dziedzictwa w Europie. Nagrodzono 30 wybitnych osiągnięć z 18 krajów europejskich, w tym organizowany przez nas TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia, który zwyciężył w kategorii "Edukacja, szkolenia i zwiększanie świadomości".

TISZ Festiwal to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego pokazujemy współczesną odsłonę kulinarnej tradycji, a jedzenie staje się punktem wyjścia do opowieści o żydowskich mieszkańcach Polski – teraz i kiedyś.

Jak zauważyło międzynarodowe Jury Nagrody:

"TISZ Festiwal podkreśla ogromne znaczenie niematerialnego dziedzictwa kulturowego, jakim jest jedzenie i jego zdolność do budowania mostów oraz ukazywania naszych wspólnych tradycji i zwyczajów. Jedzenie jest prawdziwie demokratycznym tematem, o którym każdy może rozmawiać. Jako taki może być istotnym nośnikiem szerszych dyskusji o kulturze, dziedzictwie i historii wspólnoty ludzi rozproszonych po całej Europie. TISZ Festiwal ma ogromne znaczenie dla ludzi w całej Europie i stanowi silny przykład dla innych społeczności o podobnej historii".

Ceremonia wręczenia Nagród Dziedzictwa Europejskiego 2022

Zwycięzcy Nagród Dziedzictwa Europejskiego / Nagród Europa Nostra 2022 zostaną uhonorowani 26 września w Pradze. Ceremonia odbędzie się w niedawno odrestaurowanej Operze Narodowej. Współgospodarzami gali będą Europejska Komisarz ds. Innowacji, Badań Naukowych, Kultury, Edukacji i Młodzieży, Mariya Gabriel i Prezydent Wykonawczy Europa Nostra, prof. dr Hermann Parzinger. Podczas ceremonii zostaną ogłoszeni laureaci Grand Prix i zdobywca nagrody Public Choice, wybrani spośród tegorocznych zwycięskich projektów i nagrodzeni kwotą 10 000 euro. Od połowy sierpnia do połowy września miłośnicy dziedzictwa będą mogli głosować online na Public Choice Award.

Ceremonia wręczenia Nagród Dziedzictwa Europejskiego będzie punktem kulminacyjnym Europejskiego Szczytu Dziedzictwa Kulturowego 2022, który odbędzie się w dniach 25-27 września w Pradze. 

Muzeum POLIN otrzymało Nagrodę Europa Nostra już po raz drugi. W 2017 roku zostaliśmy docenieni za realizację programu edukacyjnego "Żydowskie dziedzictwo kulturowe".

Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra w 2002 roku ustanowiła Komisja Europejska. Od 20 lat przyznaje je Europa Nostra przy wsparciu programu UE Kreatywna Europa. Nagrody wyróżniają i promują doskonałość w zakresie dziedzictwa i najlepsze praktyki z nim związane, mają zachęcać do transgranicznej wymiany wiedzy i łączenia ze sobą interesariuszy dziedzictwa w szersze sieci.

Dzięki przyznaniu Nagród Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra laureaci osiągnęli wiele korzyści, takich jak większa (między)narodowa widoczność, liczba odwiedzających czy zapewniona ciągłość finansowania. Ponadto dzięki wyróżnionym inicjatywom wzrosła dbałość o wspólne dziedzictwo wśród obywateli Europy. Nagrody okazały się zatem kluczowym narzędziem promującym wielorakie wartości kulturowego i naturalnego dziedzictwa w społeczeństwie, gospodarce i środowisku Europy. Dodatkowe informacje na stronie internetowej Nagród Dziedzictwa Europejskiego.

 

Logo Europa NostraLogo Creative Europe