Patronat POLIN
10.09.2022

Pardes znaczy Ogród. Piknik w zielonej przestrzeni janowieckiego skansenu

Wycinanka z motywami kwiatowymi - z napisem Pardes.
wycinanka: Joanna Matyjasek, grafika: Lidia Dańko

W nieśpiesznym klimacie późnego lata, w powolnym rytmie nadchodzącej jesieni organizatorzy Pardes Festival zapraszają na piknik w janowieckim skansenie. Uczestnicy wydarzenia posmakują tego, co wspólne dla kuchni polskiej i żydowskiej, poznają bogactwo kulinarne Lubelszczyzny, produkty lokalne i regionalne, lokalne wina i lubelskie cydry.

Organizatorzy zapraszają do udziału w wyjątkowo bogatym programie piknikowym. Na początek oprowadzanie kuratorskie po wystawie etnograficznej w skansenowym spichlerzu "Życie między dwoma brzegami. Ludowe wierzenia – obrzędy – zwyczaje – praktyki". O wątkach żydowskich na wystawie opowiedzą goście specjalni: Joanna Matyjasek (wycinanka żydowska) i Piotr Skiba (garncarstwo/naczynia szabasowe). Tuż po zwiedzaniu wystawy warsztat wycinanki żydowskiej z Joanną Matyjasek, twórczynią festiwalowych wycinanek.

Na finał pikniku (godz. 17.00) odbędzie się koncert Orkiestry Galicja na Scenie "Przed Stodołą". Muzyka Orkiestry to podróż po dawnej Galicji – wielokulturowej krainie położonej na południowych krańcach współczesnej Polski, w cieniu Karpat. Koncert Orkiestry Galicja organizatorzy dedykują walczącej z rosyjską agresją Ukrainie.

O godz. 19.00 słynna już pograjka w janowieckiej knajpie "U Marceli". Do tańca skocznie przygrywać będzie Orkiestra Galicja! W programie dzikie kołomyjki i ukraińskie polki, pogórzańskie oberki i wolne, galicyjskie krakowiaki i kozaki, melodie weselne, pieśni tradycji polskiej i ukraińskiej.

Żydowskie menu serwuje w trakcie Pardes Festival janowiecka restauracyjka "Maćkowa Chata".

W niedzielę festiwalową, 11 września, organizatorzy zapraszają do winnicy rodziny Sienkiewiczów – na pożegnalny kieliszek wina za pomyślność gości festiwalowych i Pardes Festival.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, lubelskie.pl, objęli nad Pardes Festival patronat honorowy.