Patronat POLIN
6-11.09.2022

Pardes Festival 2022 – Spotkania z Kulturą Żydowską

Wycinanka z motywami zwierzęcymi. Na górze napis Pardes Festival, z boku dopiski: spotkania z kulturą żydowską, Kazimierz Dolny, Janowiec.
wycinanka: Joanna Matyjasek, oprawa graficzna: Lidia Dańko

Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza od 6 do 11 września na Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską. Bogaty kalendarz festiwalowy jubileuszowej dziesiątej edycji festiwalu to podsumowanie wielu tematów i wątków festiwalowych, a równocześnie poszerzenie spektrum tematycznego o nowe obszary.

W kameralnej scenerii miasteczek nad Wisłą, z respektem dla natury i dziedzictwa materialnego, spotkamy się z artystami i wybitnymi znawcami historii lokalnej, tematyki żydowskiej i wielokulturowości. Tradycyjnie już goście festiwalowi powędrują śladami żydowskimi w Kazimierzu Dolnym, zwiedzą synagogę i poznają historię cmentarzy żydowskich. Jeden z kazimierskich spacerów tematycznych przywoła losy ocalonych z Zagłady i rodziny Góreckich, odznaczonej w 1996 roku Medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W trakcie Pardes Festival powrócimy do mitycznego sztetla i poznamy mikrokosmos wielokulturowych miast i miasteczek w dawnej Polsce.

Na szczególną uwagę zasługują wydarzenia organizowane we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Do grona znakomitych prelegentów festiwalowych należy już od kilku lat Piotr Kowalik. Wybitny znawca judaizmu spotka się z publicznością festiwalową m.in. w ramach cyklu "Pardes znaczy Ogród" i opowie o praktycznym i mistycznym znaczeniu wina w judaizmie.

Ważny wątek tegorocznej edycji Pardes Festival stanowią kulinaria. Tamara Sztyma, współkuratorka wystawy "Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna", przybliży specyfikę kuchni Żydów aszkenazyjskich i sefardyjskich, ale przede wszystkim wspólnie spróbujemy rozstrzygnąć, czym jest kuchnia żydowska współcześnie. Znakomicie oddaje to wypowiedź Lei Koenig, nowojorskiej dziennikarki i autorki książek kucharskich:

"Największym błędem w myśleniu o kuchni żydowskiej jest przekonanie o jej niezmienności i przekazywaniu tradycji w tej samej formie z pokolenia na pokolenie od niepamiętnych czasów. Nic bardziej mylnego. Kuchnia ta żyje, oddycha i ewoluuje wraz z nieustającym przemieszczaniem się Żydów, którzy zapuszczając korzenie w zupełnie nowych miejscach i korzystając ze swojej kreatywności, wciąż wzbogacają sztukę kulinarną".

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski są patronami honorowymi Pardes Festival.