Muzeum

Fundacja Brama Cukermana laureatem Nagrody Specjalnej POLIN 2022

"Jest czas pracy, czas odpoczynku i czas zadumy. Jest też czas radości, w którym otrzymuje się nagrodę za to, co robiło się przez lata z potrzeby serca, ludzkiej przyzwoitości i szacunku do przeszłości".

"Tak właśnie się stało 30 listopada 2022 roku, kiedy to Fundacja Brama Cukermana otrzymała Nagrodę Specjalną Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Doceniono nas za ratowanie «pamięci pogranicza z czasów mroku», czyli przede wszystkim uratowanie prywatnego domu modlitwy Nuchima Cukiermana, a także za realizowaną od 14 lat działalność edukacyjną i wydawniczą – podtrzymywanie pamięci o społeczności żydowskiej z Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska. To jedna z najważniejszych nagród, którą można otrzymać w Polsce za tego rodzaju działalność.

Nie byłoby tej nagrody gdyby nie założyciele Fundacji – Karolina i Piotr Jakoweńko, którzy z potrzeby «zachowania tego, co z dawnego bytu pochodzi» postanowili uratować historyczny żydowski dom modlitwy, wynajmując go jako mieszkanie. Dalej historia toczyła raz pod górkę, raz z górki. Dziś Fundację Brama Cukermana tworzy zgrany zespół: Karolina i Piotr Jakoweńko, Grzegorz Onyszko, Andrzej-Anszel Ciepiał, dr Aleksandra Namysło, Tomek Grząślewicz oraz Dariusz Walerjański. 

Dla nas, jako członków naszej Fundacji, ważny jest Czas, który jak mawiają filozofowie, jest jakby rzeką wypadków i strumieniem gwałtowanym. Wszystko bowiem zaledwie się okazało, już zostało porwane i już co innego się okazuje, a co innego zniknie. 

Dziękujemy wszystkim tym, którzy przez te 14 lat nas wspierali, pomagali i sympatyzowali z nami, przyczyniając się do tego, aby Fundacja otrzymała tą prestiżową nagrodę. Zostańcie z nami i naszą wspólną historią".

Fundacja Brama Cukermana