Rezydencje artystyczne

Assaf Gruber, 19 września – 9 października 2016

Story of a Scared State


Assaf Gruber, we współpracy z Kubą Mikurdą i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zrealizował projekt "Story of a Scared State", którego punktem wyjścia są hurtownie towarów z Azji w Wólce Kosowskiej pod Warszawą.

Największe centrum handlu hurtowego w Europie Środkowo-Wschodniej założyli na początku lat 90. biznesmeni z Chin. Miejsce to było kolejną, po kultowym Stadionie Dziesięciolecia (Jarmarku Europa), kolebką rodzącego się w Polsce po 1989 roku kapitalizmu. Pochodzącemu z Izraela artyście wielokulturowość Wólki Kosowskiej przywodzi na myśl pierwszych żydowskich osadników w Polsce, którzy – ze względu na warunki ekonomiczne – byli kupcami.

Poznając historię zarówno Żydów polskich, jak i Wólki Kosowskiej, Assaf Gruber wpadł na pomysł scenariusza, który w warstwie tematycznej odnosi się do wątków historycznych, emigracyjnych, jak i przywołuje stereotypy na temat przenikających się kultur. Akcja toczy się tu i teraz, tło malują aktualne wydarzenia polityczne, a ich wpływ na życie jednostki oraz funkcjonowanie instytucji, jak np. instytucji kultury, wydaje się być znaczący.

Assaf Gruber w ramach projektu przygotował scenariusz performansu, a następnie zarejestrował na kamerze jego jednorazowe wykonanie (występ na żywo z rejestracją).

W wymyślonej przez Grubera i Mikurdę historii Muzeum POLIN ma dług wobec firmy produkującej dzieła sztuki, który zmusza dyrektorkę muzeum do spotkania z jej szefem. Firma Czerwony Świt (Red Dawn) ma swoją siedzibę w Wólce Kosowskiej i prowadzona jest przez trzech Chińczyków i Polaka. Jest znana na całym świecie, odnosi sukcesy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Na miejscu dochodzi do absurdalnej rozmowy, która szybko przeradza się w konflikt. Nic nie wskazuje na to, że istnieje rozwiązanie sytuacji, które mogłoby zadowolić obie strony.

Jednorazowy performans na podstawie scenariusza napisanego we współpracy z Kubą Mikurdą z udziałem aktorów pochodzenia polskiego, chińskiego i wietnamskiego odbył się 10 pażdziernika w szczególnym dla tej fikcyjnej historii miejscu, czyli w samej Wólce Kosowskiej na terenie firmy GD POLAND.

Obsada

  • Monika, dyrektorka Muzeum POLIN  - Joanna Drozda
  • Konrad, kurator Muzeum POLIN  - Marcin Czarnik
  • Yang, założyciel firmy produkującej dzieła sztuki Red Dawn  – Piotr Wang
  • Wanda, pracowniczka firmy Red Dawn – Van Pham
  • Lee, pracownik firmy Red Dawn – Kim Lee


Więcej o artyście

Assaf Gruber ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Paryżu (ENSBA) i Higher Institute of Fine Arts (HISK) w Ghent. W 2012 roku przebywał na rezydencji w Künstlerhaus Bethanien. Jest stypendystą berlińskiej Akademie der Künste. Swoje prace prezentował m.in. na wystawach solowych w Muzeum Sztuki w Łodzi i Eigen+ Art Lab w Berlinie, a także w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale i Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej – Open City w Lublinie.

>> Więcej na temat rezydencji artystycznych.

Działanie „Muzeum otwarte – edukacja w działaniu” realizowane jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

 

 

www.eeagrants.orgwww.norwaygrants.org 
Więcej o projekcie „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”

Partnerem perfomansu jest firma GD Poland International, której serdecznie dziękujemy za szczególną pomoc w realizacji projektu.