Wystawy

Wielkie święto w Muzeum POLIN!

Obraz Maurycego Gottlieba, "Autoportret w stroju polskiego szlachcica. Podobizna autora. Mężczyzna ma białą czapkę na głowie, przepasany jest ozdobnym pasem, a z lewego ramienia zwisa mu płaszcz obszyty futrem.
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Zapraszamy na wystawę stałą Muzeum POLIN, gdzie prezentujemy obraz Maurycego Gottlieba ”Autoportret w stroju polskiego szlachcica”. Jest to okazja niezwykła – już teraz możecie zobaczyć obraz, który przez lata uchodził za zaginiony.

Na pochodzącym z 1874 roku obrazie artysta namalował siebie w stroju polskim, co jest rodzajem manifestu. "Jestem Polakiem i Żydem i chcę dla obu, gdy Bóg da, pracować" – pisał w korespondencji pochodzący z Drohobycza Maurycy Gottlieb. W jego malarstwie obserwujemy ciągłe przeplatanie się wątków polskich i żydowskich, bo temat wzajemnych relacji obu narodów stanowił jeden z przedmiotów refleksji młodego artysty. Gottlieb, po studiach w wiedeńskiej, krakowskiej i monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych, powrócił do Krakowa wiosną 1879 roku, by kontynuować naukę pod kierunkiem Jana Matejki. To właśnie Matejko, ze swoją wizją dziejów Polski i odpowiedzialności artysty wobec społeczeństwa, był mistrzem Gottlieba.

Obraz "Autoportret w stroju polskiego szlachcica" przez ponad siedemdziesiąt lat uznawano za zaginiony. Pod koniec XIX wieku zakupił go "obywatel ziemski z Królestwa", następnie, do 1936 roku, dzieło znajdowało się w zbiorach w Wiedniu, by na koniec trafić do kolekcji prywatnej w Nowym Jorku. Tajemnicą pozostają okoliczności, w jakich odnalazł się po latach w nowojorskich magazynach. Wylicytowany za rekordową kwotę obraz jego nowy właściciel – pragnący zachować anonimowość – przekazał na dziesięć lat w depozyt Muzeum POLIN. Teraz obraz, po konserwacji i digitalizacji, zosał zaprezentowany w specjalnie przygotowanym miejscu na wystawie stałej muzeum.

Nowa aranżacja galerii "Wyzwania nowoczesności 1772–1914" wystawy stałej, opowiadającej o tysiącletniej historii Żydów polskich, została przygotowana przez Kolektyw SENNA i była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystko pisane szarymi literami, oprócz członu Kultury w kolorze czerwonym. Obok napisu, po lewej stronie godło Polski.