Koncert

Avner Dorman

Muzykę Avnera Dormana cechuje misterne rzemiosło i skrupulatna technika, wyrażone lirycznym i pełnym emocji głosem. 

Z pochodzenia Izraelczyk, Avner mieszka obecnie w USA. Komponując sięga do przeróżnych historycznych i kulturowych odniesień, dzięki czemu jego muzyka odwołuje się do emocji, jednocześnie odkrywając nowe terytoria. Jego utwory opierają się na niezwykle bogatym i złożonym zasobie dźwięków, wywołując niespotykane dotąd faktury i barwy, zarówno w kontekście orkiestry, kameralnym czy solowym.

Muzyka Dormana jest grana przez najlepsze orkiestry świata i należy do stałego repertuaru najznamienitszych dyrygentów (np. Zubina Mehtę, Ricarda Chailly czy Andrisa Nelsonsa) oraz solistów (m.in. Gila Shahama, Martina Grubingera czy Hilary Hahn). Poza Nigunim [Melodie] w sezonie 2018-2019 miały miejsce wyczekiwane premiery utworów takich jak Eternal Rhythm [Wieczny rytm], nowy koncert na perkusję napisany dla Simona Rubino i orkiestry NDR Elbphilharmonie Orchester, czy nowy koncert skrzypcowy dedykowany Sayace Shoji.

Muzyka Avnera Dormana była wielokrotnie nagradzana. W 2018 roku kompozytor został laureatem nagrody Azrieli przyznawanej w dziedzinie muzyki żydowskiej. Jego debiutancka opera, Wahnfried, zakwalifikowana została do finału International Opera Awards w kategorii Premiery Światowe. W wieku 25 lat Dorman został najmłodszym laureatem prestiżowej izraelskiej Nagrody Premiera za Ellef Symphony. W późniejszych latach zdobywał wiele międzynarodowych nagród, m.in. ASCAP, ACUM oraz nagrodę Ligi Azjatyckich Kompozytorów [Asian Composers League].

Avner Dorman jest bardzo aktywny – obecnie pełni funkcję dyrektora muzycznego orkiestry kameralnej z Cleveland. Obronił tytuł doktora w dziedzinie kompozycji na Juilliard School of Music i pracuje jako Adiunkt na Wydziale Teorii Muzyki i Kompozycji w Sunderman Conservatory of Music w Gettysburg College.

www.avnerdormanmusic.com