Jan Kulczyk. Mężczyzna w średnim wieku z ciemnymi włosami i lekkim zarostem. Ubrany jest w garnitur.
fot. Kulczyk Investments

Dr Jan Kulczyk

Polski przedsiębiorca urodzony w 1950 r. w Bydgoszczy. Założyciel firmy Kulczyk Holding, z siedzibą w Warszawie oraz międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments (d. Kulczyk Investment House), z siedzibą w Luksemburgu oraz biurami w Dubaju, Londynie i Kijowie.

Wiele lat znajdował się w czołówce listy najbogatszych Polaków, uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych przedsiębiorców w Europie Środkowo-Wschodniej. Doktor prawa międzynarodowego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Handlu Zagranicznego na Podyplomowym Studium Handlu Zagranicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Był członkiem rady zagranicznych i krajowych inwestorów przy prezydencie Ukrainy oraz elitarnej rady doradców think tanku Atlantic Council. W 2010 r. powołał do życia CEED Institute, platformę promującą osiągnięcia nowych państw członkowskich UE. Od 2007 r. Przewodniczący Rady Dyrektorów Green Cross International, współzałożyciel i wieloletni prezes Polskiej Rady Biznesu, przez kilka lat przewodniczył Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, potem był jej honorowym prezesem. W latach 2005-2007 prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Był członkiem założycielem Rady Gospodarczej EU-Ukraina z siedzibą w Brukseli.

Znamienity Darczyńca Muzeum Historii Żydów Polskich, który przekazał w 2012 r. 20 milionów złotych na produkcję wystawy stałej Muzeum. Jest to największa jednorazowa dotacja uzyskana od prywatnego darczyńcy. Laureat prestiżowej Nagrody Kisiela (1992 r.), Orderu Polonia Restituta za zasługi dla Jasnej Góry, laureat nagrody „Mecenas Kultury 2012” przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego m.in. za wsparcie projektu Muzeum. W październiku 2013 r., jako pierwszy przedsiębiorca na świecie, został uhonorowany przez rząd nigeryjski prestiżowym tytułem "Przyjaciela Nigerii". W ten sposób postanowiono docenić jego wkład w rozwój gospodarczy największego tego afrykańskiego kraju oraz promocję i budowanie relacji biznesowych pomiędzy Nigerią a Polską.

Cytat:

Muzeum Historii Żydów Polskich jest jak kompas moralny. Pokazuje nam drogę do prawdy. Uczy, że nie dojdzie się do niej na skróty - bez tolerancji, szacunku i przebaczenia. Obrazuje koleje ludzkiego losu i przypomina, że trzeba zostawić ślad po tym, co dla nas ważne i wartościowe. Muzeum składa hołd tym, którzy zginęli, prezentując i kultywując pamięć o bogactwie ich życia i dokonań.

Media: