Dla dzieci
30.05.2021

Dzień Dziecka z Muzeum POLIN

Zapraszamy dzieci i dorosłych na coroczne święto – Dzień Dziecka, w tym roku pod hasłem "Tyle opowieści w głowie się pomieści". Ten szczególny dzień, zawsze pełen zagadek, gier i zabaw, obchodzić będziemy zarówno w domach, jak i w przestrzeni miejskiej Muranowa. 

 • 30 maja (niedziela), od godz. 11.00 

Program Dnia Dziecka

 

Rodzinna gra online

 • 30 maja (niedziela), start 11.00
 • www.polin.pl/dziendziecka (strona z grą będzie dostępna 30 maja od 11:00)
 • Dzieci w wieku od 4 do 10 lat wraz z opiekunami 
 


Po zeszłorocznej edycji Dnia Dziecka online, w której udział wzięło ponad 15 tys. dzieci już wiemy jak to zrobić najlepiej! Ponownie połączymy świat wirtualny, dzięki któremu będziemy mogli uruchomić wyobraźnię najmłodszych, z działaniami w świecie zupełnie realnym, w naszych domach. 

Tym razem zanurzymy się w baśniowy bór pełen śpiewu ptaków i szumu drzew z niezwykłych, żydowskich Bajek z Czerniowców. Te stare opowieści spisane zostały ponad 100 lat temu i miały przybliżyć dzieciom tajemnice żydowskich obyczajów. Dziś ponownie po nie sięgniemy, by przerobić je na nowoczesną formę gry online opartą na narracji. 

Gra online jest bogato ilustrowana i  towarzyszą jej krótkie słuchowiska muzyczne. Fragmenty tradycyjnych bajek staną się inspiracją do zadań, quizów i zabawy. Po wysłuchaniu opowieści mali gracze za pośrednictwem strony otrzymają instrukcje i materiały, by potem odejść od ekranów komputerów i zabrać się za zabawę w budowanie, latanie i klejenie razem z innymi domownikami.

Przy realizacji gry przydatne będą podstawowe materiały plastyczne, np. klej, nożyczki, kartki, plastelina, kredki  i flamastry.

Zabawa potrwa ok. 1,5- 2 godz. 
 

Koncert online

 • 30 maja (niedziela), godz. 15.00
 • Koncert na Facebooku i You Tubie Muzeum POLIN>>
 • Koncert będzie tłumaczony na PJM
 • Dzieci w wieku od 4 do 10 lat wraz z opiekunami

Zaprosimy Was także na koncert, gdzie te same Bajki z Czerniowców, które we fragmentach poznacie w naszej rodzinnej grze online, zostaną wykonane przez muzyków Basię Derlak i Gwidona Cybulskiego. Muzyce i opowieściom towarzyszyć będą animowane aranżacje grupy Kolor Kolektyw. 

Rodzinna gra miejska

 • 30 maja (niedziela), godz. 11.00 - 17.00
 • Obowiązuje bezpłatna wejściówka (1 wejściówka = 1 rodzina) z uwagi na limit jednorazowych materiałów dla graczy, POBIERZ BILET >>
 • Zbiórka: wejście główne Muzeum POLIN 
 • Dzieci w wieku od 4 do 10 lat wraz z opiekunami

W tym roku chcemy zachęcić Was także do rodzinnych spacerów na świeżym powietrzu. Przy wejściu głównym do Muzeum POLIN od godz. 11.00 do 17.00 będzie można odebrać specjalną paczkę z kartą do gry (mapa z zadaniami + opis miejsc dla rodziców i opiekunów)  wraz z niezbędnymi materiałami potrzebnymi do wykonania zadań w terenie. Rodziny ruszą śladami dawnego Muranowa przed wojną zamieszkałego głównie przez Żydów. W kolejnych punktach np. Ogrodzie Krasińskim, przy ul. Nalewki czy Błękitnym Wieżowcu do wykonania będą proste, ale i zabawne zadania: będziemy puszczać bańki mydlane, rysować kredą po chodniku, czy rozszyfrowywać rebusy.  W ten sposób, bawiąc się wspólnie poznamy kawałek historii naszej okolicy. Po przejściu całej trasy czekają na Was drobne upominki.

Wystawa z audioprzewodnikiem

 • Weekend 29-30 maja 
 • Wypożyczenie audioprzewodnika w promocyjnej cenie 5 zł
 • Dzieci w wieku od 4 do 12 lat wraz z opiekunami

Dzień dziecka to także dobra okazja do rodzinnego zwiedzania wystawy ze specjalnym, rodzinnym audioprzewodnikiem. Ruszcie na wspólną przygodę z Wojciechem Malajkatem. Wypożyczcie w kasach nieduże urządzenia i załóżcie na głowę słuchawki. Po drodze czeka Was wiele niespodzianek i zadań. Usłyszycie opowieści z dworskich komnat, warsztatów rzemieślniczych, rozmowy toczące na ulicach dawnych miast i miasteczek. Poznacie historie o wspólnej pracy, przyjaźni, rodzinie, żydowskich świętach i obyczajach.

1 czerwca zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 10 lat wraz z opiekunami na wirtualny Dzień Dziecka dla przedszkoli i szkół.

www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl