Podcast
20.07.2020

Prof. Maciej Münnich - The Bible and epidemics

Grafika ilustracyjna. Napis na granatowym tle: The Bible and Epidemics
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Listen to "#2 Professor Maciej Münnich - The Bible and epidemics" on Spreaker.

 

Prof. Maciej Münnich otwiera drugi panel tematyczny o epidemiach w Biblii i Talmudzie, w którym zaproszeni badacze odnoszą się także do epidemii koronawirusa. Prof. Münnich w swoim wykładzie opowiada o epidemii w czasach biblijnych.

Prof. Münnich wyjaśnia skąd w Biblii biorą się choroby i czym one były dla starożytnej cywilizacji. W jego wykładzie znajdziemy odpowiedzi napytanie o to, dlaczego w czasach biblijnych religia była nierozerwalnie związana z medycyną i jaką wagę przywiązywano do duchowości przy stawianiu diagnozy lekarskiej. 

Maciej Münnich, jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Zajmuje się badaniami nad historią starożytną Bliskiego Wschodu; wykorzystuje współczesną archeologię w studiach biblijnych, bada także przedstawienia hebrajskich wierzeń pozagrobowych i biblijnej demonologii. Od 2009 roku jest również redaktorem naczelnym rocznika "Scripta Biblica et Orientalia". W swoim podcaście opowiada o tym jak Biblia tłumaczy powstanie epidemii i kontrastuje współczesne oraz starożytne podejście do tematu choroby.

 

Konferencja odbywa się w ramach Global Education Outreach Program
 
Konferencja jest możliwa dzięki wsparciu Taube Philanthropies, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

logo Taube Philantropies logo William K. Bowes Junior Foundation logo SZIH