Nauka

Podcasty - GEOP "What’s New, What’s Next? Jewish Studies in the time of pandemic"

Na granatowym tle, w boksie z białą ramą, napis: What's New, What's Next, Jewish Studies in the time of pandemic, GEOP Podcast series online
fot. Muzeum Historii Żydów Polskich

Ruszamy z nowym projektem! Zapraszamy do słuchania podcastów w serii GEOP "What’s New, What’s Next? Jewish Studies in the time of pandemic".

Z powodu pandemii, przenosimy naszą konferencję o rok, na październik 2021. 

Ale nie próżnujemy! W najbliższych miesiącach zapraszamy do słuchania wykładów, do których zaprosiliśmy wybitnych badaczy i badaczki. Nasi goście przybliżą temat konferencji w kontekście najbardziej bieżącym – trwającej pandemii. Ich wykłady będą dotyczyły żydowskich odpowiedzi na epidemie w ujęciu historycznym i współczesnym i będą nawiązywać do głównych tematów konferencji - nowych źródeł, metodologii badawczych i zmian paradygmatów w studiach żydowskich. Mamy nadzieję, że poprzez naszą serię oddamy głos środowisku i zajmiemy stanowisko, wobec tego, jak humanistyka może odpowiedzieć na niezwykłą sytuację, w której się wszyscy znaleźliśmy. 

Seria podcastów poprzedzi konferencję i może posłużyć panelistom jako przykład wystąpień, które chcielibyśmy usłyszeć na konferencji.

Każdy paneli tematycznych będzie zawierał dwa wykłady: wykład na temat poruszanego zagadnienia i prezentację źródła. 

  1. Wprowadzenie
  2. Epidemie w Biblii i Talmudzie 
  3. Epidemia w żydowskiej medycynie ludowej:
  4. Historia żydowskich odpowiedzi na epidemię w okresie współczesnym
  5. Dr Karolina Szymaniak i prof. Jeffrey Shandler opowiedzą o epidemii w literaturze jidysz.
  6. Z dr Katarzyną Person przybliżymy także zagadnienie epidemii w getcie warszawskim, a także związki antysemityzmu i epidemii z perspektywy zarówno historycznej, jak i współczesnej. 
  7. Dr Gerben Zaagsma i prof. Marcin Wodziński poszukają odpowiedzi na pytania o przyszłość w kontekście prowadzenia badań online i kondycji studiów żydowskich.

Nasza serię zakończymy wykładami, które zmierzą się z pytaniem o przyszłość. Jak zmienią się studia żydowskie? Czy nastąpi zwrot ku nowym metodom? Czy stajemy przed kolejną zmianą paradygmatu w studiach żydowskich?

Wykłady w języku angielskim będą pojawiać się cyklicznie na naszej stronie internetowej, Spotify oraz Spreaker. Nie przegap żadnej informacji! Zapisz się do newslettera GEOP! 

Międzynarodowa konferencja naukowa "What’s New, What’s Next? Innovative Methods, New Sources, and Paradigm Shifts in Jewish Studies" odbędzie się w Muzeum POLIN w Warszawie w październiku 2021. Kontakt: [email protected]
 

 

Konferencja odbywa się w ramach Global Education Outreach Program
 
Konferencja jest możliwa dzięki wsparciu Taube Philanthropies, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce