Muzeum

9-12.05.2018

Europejskie Muzeum Roku – prezentacja nominowanych instytucji i uroczysta gala wręczenia nagrody EMYA 2018

The Egg, Henry Moore
fot. M. Starowieyska / Muzeum Historii Żydów Polskich

Od 10 do 11 maja w Muzeum POLIN odbędą się prezentacje 40 europejskich instytucji muzealnych z 22 krajów, które w tym roku ubiegają się o tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2018 (EMYA 2018). 12 maja podczas uroczystej Gali poznamy zwycięzcę – najlepsze muzeum Starego Kontynentu w 2018 roku. Muzeum POLIN jest laureatem nagrody Europejskie Muzeum Roku z 2016 roku.


Nagroda EMYA (European Museum of the Year Award) to prestiżowe wyróżnienie dla muzeów europejskich przyznawane przez Europejskie Forum Muzeów (EMF) od 1977 roku, którego celem jest nagrodzenie najcenniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach. EMF to niezależna organizacja pozarządowa, której misją jest promowanie innowacji w muzealnictwie i zachęcanie do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między muzeami w całej Europie. EMF działa pod auspicjami Rady Europy i realizuje wiele projektów w obszarze kultury.

W  2016 roku prestiżową nagrodę EMYA podczas gali odbywającej się w San Sebastian otrzymało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Muzeum POLIN podjęło wyzwanie stworzenia głębokiej w swej wymowie wystawy stałej, nie posiadając kompleksowych zbiorów. Program wystaw czasowych, działania edukacyjne, konferencje, staże i rezydencje artystyczne sprawiają, iż muzeum stało się ośrodkiem dialogu i krzewienia wiedzy o historii i dziedzictwie żydowskim – odczytano w uzasadnieniu.

W latach ubiegłych w gronie muzeów nominowanych do nagrody EMYA znalazły się także inne polskie placówki: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu oraz Muzeum Śląskie w Katowicach, które w 2017 roku podczas ceremonii wręczenia nagród w Zagrzebiu otrzymało specjalne wyróżnienie. Do tegorocznej nagrody EMYA nominowano dwie polskie placówki: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz Centrum Konserwacji Wraków Statków (oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku).

Organizatorami konferencji, na której zostaną przedstawione nominacje oraz uroczystej gali wręczenia nagrody są: Europejskie Forum Muzeów, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Muzeum POLIN. Wydarzenie odbywa się w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021,  realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerami są Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Narodowe w Warszawie.

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji mogą zarejestrować się do 30 kwietnia na stronie emya2018.eu

Szczegółowe informacje o nagrodzie >>

Nominacje 2018 >>

Szczegółowe informacje o konferencji 2018: emya2018.euwww.nimoz.pl

 

Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

26.04.2018