Dyskusja
15.04.2019

Relacja audio: Geografia świata żydowskiego - Ziemia Izrael a diaspora

Geografia świata żydowskiego - Ziemia Izrael a diaspora. Dyskusja z cyklu żydowskie ABC
fot. Pixabay

Z czego wynika więź Żydów z Erec Israel? Czym jest diaspora żydowska? Jak wygląda geografia współczesnego świata żydowskiego? Zapraszamy na rozmowę z cyklu Żydowskie ABC.

Wysłuchaj nagrania ze spotkania (15.04.2019):

 

  • Czym jest prawo do zrobienia aliji - osiedlenia się w Izraelu? 
  • Czy Ziemia Izraela (hebr. Erec Israel) to to samo co współczesne państwo Izrael (hebr. Medinat Israel)? 
  • Z czego wynika więź Żydów z Erec Israel?
  • Czy dla Żydów istnieje różnica między zamieszkiwaniem w Ziemi Izraela a zamieszkiwaniem w diasporze? Jaki ma do tego stosunek człowiek religijny i niereligijny? 
  • Jak wygląda geografia współczesnego świata żydowskiego

Odpowiedzi poznamy podczas Żydowskiego ABC.

Gośćmi spotkania będą Agata Rakowiecka oraz Remigiusz Sosnowski.

Dyskusję wokół podstawowych pojęć judaizmu i kultury żydowskiej prowadzi Piotr Kowalik z Muzeum POLIN.

Agata Rakowiecka - dyrektorka JCC Warszawa, od 10 lat związana z The American Jewish Joint Distribution Committee. Absolwentka programu stypendialnego Melton na Uniwersytecie Hebrajskim, pracowała na rzecz dialogu żydowsko-arabskiego w organizacji Beit Hagefen w Hajfie. Od 2008 roku współtworzyła lokalne i międzynarodowe programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży żydowskiej. Od 2012 roku prowadzi JCC Warszawa.

Remigiusz Sosnowski – urodzony w Warszawie w 1976 r., absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, autor książki "Polityka imigracyjna Izraela", artykułów o demografii żydowskiej oraz stanie zachowania cmentarzy, współautor wystawy "Bejt Almin - dom wieczności" oraz bazy danych ze 120 000 macew spisanych na 110 cmentarzach, członek Zarządu Fundacji Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich, niegdyś skarbnik Polskiej Unii Studentów Żydowskich oraz Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej, wykładowca w żydowskich programach edukacyjnych prowadzonych zarówno wśród młodzieży jak i wśród więźniów. W latach 2011-2012 imigrant w Izraelu. Aktualnie kierownik cmentarza żydowskiego na Bródnie.