Hon. Tad Taube

Amerykański biznesmen i filantrop. Urodził się w Krakowie w 1931 r. i jako młody chłopiec na kilka tygodni przez rozpoczęciem II wojny światowej wyemigrował z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Jest założycielem i prezesem Taube Philanthropies, na którą składają się Taube Family Foundation oraz Taube Foundation for Jewish Life and Culture, prezydentem Koret Foundation, prezesem i założycielem Woodmont Companies – firmy zajmującej się inwestycjami i zarządzaniem na rynku nieruchomości.

Od 1973 r. był prezesem i CEO Koracorp Industries, aż do połączenia firmy z Levi Strauss w 1979 r. Tad Taube jest również jednym z Darczyńców Założycieli Muzeum Historii Żydów Polskich, a jego fundacja pozyskała największe wparcie finansowe dla Muzeum. Jego życiową misją stało się wspieranie projektów mających na celu rozkwit życia społecznego i kulturalnego zarówno w rejonie San Francisco, jak i w jego rodzinnej Polsce. W uznaniu swych zasług Tad Taube został w 2004 r. odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W 2007 r. został Konsulem Honorowym Rzeczypospolitej Polskiej w Kalifornii, a magazyn „Forward” wymienił go w grupie 50. najbardziej wpływowych Żydów w USA. W 2009 r. z inicjatywy Tada Taube Kraków i San Francisco zostały miastami partnerskimi.

The Taube Family Foundation od niemal 30. lat wspiera różne edukacyjne, kulturalne i społeczne organizacje non-profit, które realizują swoje projekty głównie w regionie San Francisco. Taube Family Foundation jest jedną z dwóch fundacji (obok The Taube Foundation for Jewish Life & Culture), które tworzą Taube Philanthropies.

Koret Foundation, prywatna organizacja filantropijna z siedzibą w San Francisco, od 1979 r. zainwestowała ponad 500 mln dolarów w rejonie Zatoki San Francisco, w Izraelu, a ostatnio również w Polsce. Koret Foundation optymalizuje działanie swych funduszy grantowych wspierając strategiczne rozwiązania kooperatywne. Finansując rozwiązania oparte o działanie rynku i przekładające się na zmiany w kwestiach związanych z polityką społeczną, Koret wspiera instytucje w rejonie San Francisco, społeczność żydowską, a także inicjatywy edukacyjne.


Urzeczywistnienie idei Muzeum Historii Żydów Polskich jest dla mnie spełnieniem marzeń. W 1939 r. opuściłem Polskę jako chłopiec, cudem unikając Zagłady. Gdy budowałem swe życie w Stanach Zjednoczonych, przyszedł moment, gdy zacząłem ponownie odkrywać swą przeszłość i działać na rzecz odnowy kultury żydowskiej w Polsce – w szczególności poprzez to muzeum. Odwiedzam teraz Polskę jako obywatel amerykański, jeden z liderów społeczności żydowskiej, Honorowy Konsul Polski, oddany misji Muzeum Historii Żydów Polskich. Jest ono wymownym symbolem przekształcania się Polski w dynamiczny krajobraz żydowskiego odrodzenia, przynależności, pamięci i dziedzictwa.

 

Media: