Muzeum

Jury POLIN Museum Film Call

Kliknij w nazwisko, żeby przeczytać biogram członka jury.

Barbara Kirshenblatt-Gimblett >>
Przewodnicząca Jury, główna kuratorka wystawy stałej Muzeum POLIN

Joanna Fikus >>
Zastępczyni Przewodniczącej Jury, kierowniczka Działu Wystaw Muzeum POLIN

Katarzyna Tomczak Wysocka >>
Sekretarzyni Jury, kuratorka organizacyjna, Muzeum POLIN

Eric Bednarski >>
Pisarz, reżyser

Jakub Duszyński >>
Dyrektor artystyczny Gutek Film

Rebecca Guber >>
Założycielka i dyrektorka Asylum Arts

Natalia Paszkowska >>
Architektka / Pracownia WWAA

Aviva Weintraub >>
Dyrektorka Festiwalu Filmów Żydowskich w Nowym Jorku, kuratorka współpracująca, The Jewish Museum, Nowy Jork

Maria Zmarz-Koczanowicz >>
Reżyserka filmów dokumentalnych

 

Barbara Kirshenblatt-GimblettWróć na górę strony

Barbara Kirschenblatt-Gimblett - Główna kuratorka wystawy stałej Muzeum POLIN, emerytowana profesorka Studiów Performatywnych na Uniwersytecie Nowojorskim (NYU). Autorka m.in.: Destination Culture: Tourism, Museums, and Heritage [Cel: Kultura. Turystyka, Muzea i Zabytki]; Image before My Eyes: A Photographic History of Jewish Life in Poland, 1864–1939 [Obraz przed moimi oczami: Życie żydowskie w Polsce w fotografiach, 1864-1939 (z Lucjanem Dobroszyckim); i They Called Me Mayer July: Painted Memories of a Jewish Childhood in Poland Before the Holocaust [Nazywali mnie Mayer July: Malowane wspomnienia z dzieciństwa w Polsce przed Holokaustem (z Mayerem Kirshenblattem)].
Członkini Amerykańskiej Akademii Nauki i Sztuki, odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Obecnie zasiada w radach naukowych muzeów żydowskich w Wiedniu, Berlinie i  Moskwie.

 

Joanna FikusWróć na górę strony

Joanna Fikus - Kierowniczka Działu Wystaw Muzeum POLIN. Absolwentka wydziału etnologii i antropologii Uniwersytetu Warszawskiego i Collegium Civitas, Joanna współpracowała z WFDiF w Warszawie przy produkcji filmów fabularnych i dokumentalnych. W latach 2002-2007 dołączyła do projektu Centropa gdzie zajmowała się historią mówioną dziejów europejskich Żydów w XX wieku.
Od 2007 roku Joanna jest związana z Muzeum POLIN: w latach 2007-2014 jako koordynatorka projektów, kierowniczka zespołu pracującego nad wystawą stałą muzeum, odpowiedzialna za prace naukowe, projektowe i wykonawcze. W roku 2015 została kierowniczką Działu Wystaw Muzeum POLIN, gdzie odpowiada za funkcjonowanie i rozwój wystawy stałej oraz realizację wystaw czasowych muzeum.

 

Katarzyna Tomczak-WysockaWróć na górę strony

Katarzyna Tomczak-Wysocka - Kuratorka Organizacyjna w Muzeum POLIN, historyczka sztuki, producentka wystaw i koordynatorka projektów, montażystka filmowa in spe z pasją do montażu obrazu i korekcji koloru.
Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego i wkrótce, Warszawskiej Szkoły Filmowej. W latach 2013 – 2016 związana z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, gdzie między innymi, zorganizowała ponad 30 wystaw w ramach projektu skierowanego do młodych artystów, Bank Pekao Project Room. Współzałożycielka Fundacji RUND zajmującej się edukacją artystyczną dzieci i seniorów.

 

Eric BednarskiWróć na górę strony

Eric Bednarski - Urodził się w Kanadzie, studiował historię i sztukę filmową w Ameryce Północnej i w Europie, obecnie mieszka i działa w Warszawie. Jego filmy dokumentalne wyprodukowane przez National Film Board w Kanadzie były nominowane do nagród Gemini i Writers Guild of Canada. W roku 2015 Eric został odznaczony za Zasługi dla Kultury Polskiej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Jego filmy są znane na całym świecie, wielokrotnie gościły na międzynarodowych festiwalach, były też wyświetlane w siedzibie ONZ, w Parlamencie Europejskim i w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

 

Jakub DuszyńskiWróć na górę strony

Jakub Duszyński - Dyrektor artystyczny Gutek Film, dwukrotnie prezes Europa Distribution, obecnie członek zarządu. W Gutek Film od 1998 roku zajmuje się kształtowaniem profilu i repertuaru firmy. Juror nagród Parlamentu Europejskiego Lux od 2009 roku; członek Europejskiej Akademii Filmowej i ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, oceniający projekty filmów fabularnych. Prowadzi liczne międzynarodowe seminaria dotyczące dystrybucji filmowej podczas festiwali filmowych (Wenecja, San Sebastian, Lyon, Paryż, Sofia). 

 

Rebecca GuberWróć na górę strony

Rebecca Guber - Założycielka i była dyrektorka Six Points Fellowship dla młodych artystów żydowskiego pochodzenia, założycielka i obecna dyrektorka Asylum Arts. W przeciągu ostatnich 15 lat Rebecca stworzyła społeczność artystów zgłębiających tematykę i tożsamość żydowską dzięki systemowi grantów i stypendiów umożliwiających realizację projektów, wyjazdy studyjne i rozwój zawodowy. Pod jej kierownictwem Asylum Arts i Six Points Fellowship stały się najważniejszymi instytucjami wspierającymi młode pokolenie artystów żydowskiego pochodzenia.

 

Natalia Paszkowska

Wróć na górę strony

Natalia Paszkowska - Architektka, projektantka przestrzeni wystawienniczych, architektury wnętrz, współzałożycielka pracowni WWAA. Współautorka m.in Polskiego Pawilonu Expo w Szanghaju (2010), Służewskiego Domu Kultury (2013), planu urbanistycznego Soho Factory, w tym budynków mieszkalnych Rebel One (2013), pawilonu tymczasowego Stacja Mercedes (2013-16), a także ekspozycji stałej Galerii Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie. Jej działania zostały wielokrotnie docenione, m.in Nagrodą Miasta st. Warszawy, Nagrodą Architektoniczną Polityki czy nagrodą indywidualną PKN Orlen w kategorii "architektura i design".

 

Aviva WeintraubWróć na górę strony

Aviva Weintraub - Aviva Weintraub jest kuratorką współpracującą z Muzeum Żydowskim w Nowym Jorku, i dyrektorką nowojorskiego Festiwalu Filmów Żydowskich współorganizowanego przez Muzeum Żydowskie i Towarzystwo Filmowe działające przy Lincoln Center. Podczas pracy dla Muzeum Aviva kurowała liczne instalacje filmowe i video, m.in. Entartete Kunst Lebt [Zdegenerowane artystowskie życie] Yael Bartany (2018-2019), NOW [TERAZ] Chantal Akerman (2018), Jem Cohen: NYC Weights and Measures [Jem Cohen: nowojorskie miary i wagi] (2011-12) czy powracający cykl Television and Beyond [Telewizja i co dalej].

Aviva współpracowała również przy nowojorskiej organizacji wystaw takich jak Sharon Lockhart | Noa Eshkol (2012-13), They Called Me Mayer July: Painted Memories of a Jewish Childhood in Poland Before the Holocaust [Nazywali mnie Mayer July: malowane wspomnienia z żydowskiego dzieciństwa] z Barbarą Kirshenblatt-Gimblett (2009); czy  Isaac Bashevis Singer and the Lower East Side: Photographs by Bruce Davidson [Izaak Baszewis Singer i Lower East Side: Fotografie Bruce’a Davidsona (2007-08).

Aviva posiada stopień magistra języka i kultury jidysz Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Jest członkinią Grupy Roboczej o Żydach, grupy Media i Religia w Centrum Religii i Mediów na Uniwersytecie nowojorskim (2003-2008). Była członkinią jury w konkursie na Nagrodę Adi w kategorii Jewish Expression in Art and Design (Jerozolima, 2009-10). Publikuje i wygłasza wykłady na temat kultury żydowskiej i jidyszowej, filmu, fotografii i performansu.

 

Maria Zmarz-KoczanowiczWróć na górę strony

Maria Zmarz-Koczanowicz - Reżyserka i autorka scenariuszy, jedna z najbardziej płodnych dokumentalistek w Polsce, profesorka na Wydziale Reżyserii łódzkiej Filmówki. Absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Maria jest autorką ok. 50 filmów dokumentalnych, wystawianych i nagradzanych na wielu międzynarodowych festiwalach Biuro (1986) zostało nagrodzone Złotym Smokiem i Złotym Lajkonikiem na festiwalu filmowym w Krakowie, oraz Grand Prix na festiwalu Cinéma du Réel, zaś dokument pt.: Kocham Polskę zwyciężył na festiwalu filmowym w Weisbaden w 2009 r. W 2013 r. za wybitne zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca '68, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 2013 r. za wybitne zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca '68, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

29.01.2019