Muzeum

Jury POLIN Museum Film Call

Kliknij w nazwisko, żeby przeczytać biogram członka jury.

Barbara Kirshenblatt-Gimblett >>
Przewodnicząca Jury, główna kuratorka wystawy stałej Muzeum POLIN

Joanna Fikus >>
Zastępczyni Przewodniczącej Jury, kierowniczka Działu Wystaw Muzeum POLIN

Katarzyna Tomczak Wysocka >>
Sekretarzyni Jury, kuratorka organizacyjna, Muzeum POLIN

Eric Bednarski >>
Pisarz, reżyser

Rebecca Guber >>
Założycielka i dyrektorka Asylum Arts

Aviva Weintraub >>
Dyrektorka Festiwalu Filmów Żydowskich w Nowym Jorku, kuratorka współpracująca, The Jewish Museum, Nowy Jork

Maria Zmarz-Koczanowicz >>
Reżyserka filmów dokumentalnych

Joanna Kos Krauze >>
Reżyserka, scenarzystka i producentka

 

Barbara Kirshenblatt-GimblettWróć na górę strony

Barbara Kirshenblatt-Gimblett - Główna kuratorka wystawy stałej Muzeum POLIN, emerytowana profesorka Studiów Performatywnych na Uniwersytecie Nowojorskim (NYU). Autorka m.in.: Destination Culture: Tourism, Museums, and Heritage [Cel: Kultura. Turystyka, Muzea i Zabytki]; Image before My Eyes: A Photographic History of Jewish Life in Poland, 1864–1939 [Obraz przed moimi oczami: Życie żydowskie w Polsce w fotografiach, 1864-1939 (z Lucjanem Dobroszyckim); i They Called Me Mayer July: Painted Memories of a Jewish Childhood in Poland Before the Holocaust [Nazywali mnie Mayer July: Malowane wspomnienia z dzieciństwa w Polsce przed Holokaustem (z Mayerem Kirshenblattem)].
Członkini Amerykańskiej Akademii Nauki i Sztuki, odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Obecnie zasiada w radach naukowych muzeów żydowskich w Wiedniu, Berlinie i  Moskwie.

 

Joanna FikusWróć na górę strony

Joanna Fikus - Kierowniczka Działu Wystaw Muzeum POLIN. Absolwentka wydziału etnologii i antropologii Uniwersytetu Warszawskiego i Collegium Civitas, Joanna współpracowała z WFDiF w Warszawie przy produkcji filmów fabularnych i dokumentalnych. W latach 2002-2007 dołączyła do projektu Centropa gdzie zajmowała się historią mówioną dziejów europejskich Żydów w XX wieku.
Od 2007 roku Joanna jest związana z Muzeum POLIN: w latach 2007-2014 jako koordynatorka projektów, kierowniczka zespołu pracującego nad wystawą stałą muzeum, odpowiedzialna za prace naukowe, projektowe i wykonawcze. W roku 2015 została kierowniczką Działu Wystaw Muzeum POLIN, gdzie odpowiada za funkcjonowanie i rozwój wystawy stałej oraz realizację wystaw czasowych muzeum.

 

Katarzyna Tomczak-WysockaWróć na górę strony

Katarzyna Tomczak-Wysocka - Kuratorka Organizacyjna w Muzeum POLIN, historyczka sztuki, producentka wystaw i koordynatorka projektów, montażystka filmowa in spe z pasją do montażu obrazu i korekcji koloru.
Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego i wkrótce, Warszawskiej Szkoły Filmowej. W latach 2013 – 2016 związana z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, gdzie między innymi, zorganizowała ponad 30 wystaw w ramach projektu skierowanego do młodych artystów, Bank Pekao Project Room. Współzałożycielka Fundacji RUND zajmującej się edukacją artystyczną dzieci i seniorów.

 

Eric BednarskiWróć na górę strony

Eric Bednarski - Urodził się w Kanadzie, studiował historię i sztukę filmową w Ameryce Północnej i w Europie, obecnie mieszka i działa w Warszawie. Jego filmy dokumentalne wyprodukowane przez National Film Board w Kanadzie były nominowane do nagród Gemini i Writers Guild of Canada. W roku 2015 Eric został odznaczony za Zasługi dla Kultury Polskiej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Jego filmy są znane na całym świecie, wielokrotnie gościły na międzynarodowych festiwalach, były też wyświetlane w siedzibie ONZ, w Parlamencie Europejskim i w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

 

Rebecca GuberWróć na górę strony

Rebecca Guber - Założycielka i była dyrektorka Six Points Fellowship dla młodych artystów żydowskiego pochodzenia, założycielka i obecna dyrektorka Asylum Arts. W przeciągu ostatnich 15 lat Rebecca stworzyła społeczność artystów zgłębiających tematykę i tożsamość żydowską dzięki systemowi grantów i stypendiów umożliwiających realizację projektów, wyjazdy studyjne i rozwój zawodowy. Pod jej kierownictwem Asylum Arts i Six Points Fellowship stały się najważniejszymi instytucjami wspierającymi młode pokolenie artystów żydowskiego pochodzenia.

 

Aviva WeintraubWróć na górę strony

Aviva Weintraub - Aviva Weintraub jest kuratorką współpracującą z Muzeum Żydowskim w Nowym Jorku, i dyrektorką nowojorskiego Festiwalu Filmów Żydowskich współorganizowanego przez Muzeum Żydowskie i Towarzystwo Filmowe działające przy Lincoln Center. Podczas pracy dla Muzeum Aviva kurowała liczne instalacje filmowe i video, m.in. Entartete Kunst Lebt [Zdegenerowane artystowskie życie] Yael Bartany (2018-2019), NOW [TERAZ] Chantal Akerman (2018), Jem Cohen: NYC Weights and Measures [Jem Cohen: nowojorskie miary i wagi] (2011-12) czy powracający cykl Television and Beyond [Telewizja i co dalej].

Aviva współpracowała również przy nowojorskiej organizacji wystaw takich jak Sharon Lockhart | Noa Eshkol (2012-13), They Called Me Mayer July: Painted Memories of a Jewish Childhood in Poland Before the Holocaust [Nazywali mnie Mayer July: malowane wspomnienia z żydowskiego dzieciństwa] z Barbarą Kirshenblatt-Gimblett (2009); czy  Isaac Bashevis Singer and the Lower East Side: Photographs by Bruce Davidson [Izaak Baszewis Singer i Lower East Side: Fotografie Bruce’a Davidsona (2007-08).

Aviva posiada stopień magistra języka i kultury jidysz Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Jest członkinią Grupy Roboczej o Żydach, grupy Media i Religia w Centrum Religii i Mediów na Uniwersytecie nowojorskim (2003-2008). Była członkinią jury w konkursie na Nagrodę Adi w kategorii Jewish Expression in Art and Design (Jerozolima, 2009-10). Publikuje i wygłasza wykłady na temat kultury żydowskiej i jidyszowej, filmu, fotografii i performansu.

 

Maria Zmarz-KoczanowiczWróć na górę strony

Maria Zmarz-Koczanowicz - Reżyserka i autorka scenariuszy, jedna z najbardziej płodnych dokumentalistek w Polsce, profesorka na Wydziale Reżyserii łódzkiej Filmówki. Absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Maria jest autorką ok. 50 filmów dokumentalnych, wystawianych i nagradzanych na wielu międzynarodowych festiwalach Biuro (1986) zostało nagrodzone Złotym Smokiem i Złotym Lajkonikiem na festiwalu filmowym w Krakowie, oraz Grand Prix na festiwalu Cinéma du Réel, zaś dokument pt.: Kocham Polskę zwyciężył na festiwalu filmowym w Weisbaden w 2009 r. W 2013 r. za wybitne zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca '68, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 2013 r. za wybitne zasługi w badaniu, dokumentowaniu i upamiętnianiu historii Marca '68, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Joanna Kos KrauzeWróć na górę strony

Joanna Kos Krauze - Reżyserka, scenarzystka i producentka. Współautorka obsypanych nagrodami „Papuszy”, „Placu Zbawiciela” i „Mojego Nikifora”. Przewodnicząca Związku Zawodowego Reżyserów Polskich w latach 2013-2018, obecne wiceprzewodnicząca. W latach 2006-2013 Przewodnicząca Sekcji Scenarzystów Polskich, członkini Rady Artystycznej Studia Munka-SFP oraz Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Ekspertka PISF, Silesia Film Fund, Gdynia Film Fund i Euroimages. Jej najnowszy film, „Ptaki śpiewają w Kigali”, został nagrodzony na kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych festiwalach, w tym w Karlowych Warach, Chicago, Locarno, Luksemburgu, Kalkucie, Stambule i Gdyni.