Marsz Pamięci 22 lipca 2020

W 78. rocznicę rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej getta Warszawy Żydowski Instytut Historyczny wraz z partnerami zaprasza na Marsz Pamięci 22 lipca.
- 22 lipca - 21 września 2020
22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację mieszkańców warszawskiego getta do Treblinki. Trwająca niespełna dwa miesiące brutalna akcja likwidacyjna doprowadziła do śmierci ponad 300 tysięcy Żydów.
W dziewiątym Marszu upamiętnimy szczególnie postać Adama Czerniakowa – pedagoga, działacza społecznego i publicysty, radnego miejskiego Warszawy, senatora II Rzeczypospolitej. W getcie warszawskim pełnił on funkcję prezesa Judenratu. 23 lipca, w drugim dniu "wysiedlenia", Adam Czerniaków popełnił samobójstwo, co stanowiło wyraz protestu i bezsilności wobec wywożenia na śmierć mieszkańców getta, w tym szczególnie małych sierot.
Tegoroczny Marsz w odróżnieniu do lat ubiegłych potrwa nie jeden dzień, a prawie dwa miesiące. Począwszy od 22 lipca do 21 września br. będziecie mogli Państwo indywidualnie i w dogodnym dla siebie czasie przejść symboliczną trasę "od śmierci do życia" rozpoczynającą się pod pomnikiem Umschlagplatz, a kończącą się w tym roku na ul. Chłodnej 20 w Warszawie, przy Kamienicy pod Zegarem, gdzie mieszkał do śmierci Adam Czerniaków.
Akcja Wstążkowa
Przy ulicy Chłodnej 20 w Warszawie, w siedzibie Fundacji Archeologia Fotografii zostanie stworzona specjalna instalacja artystyczna na Wstążki Pamięci z imionami zamordowanych warszawskich Żydów.
Zapraszamy do samodzielnego wypisania i zawieszania Wstążek Pamięci, które razem z mapką z trasą Marszu dostępne będą dla Państwa w następujących miejscach, w godzinach otwarcia poszczególnych instytucji:
- Żydowski Instytut Historyczny – recepcja
- Jewish Community Center Warszawa
- Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
Trasa Marszu
Umschlagplatz (ul. Stawki róg Dzikiej), Stawki, Karmelicka, Anielewicza, al. Jana Pawła II, Dzielna, Smocza, Nowolipie, Żelazna, Chłodna
Zachęcamy Państwa do dokumentowania swoich przejść i przesyłania nagrań na adres [email protected]. Chcemy stworzyć film łączący nas wszystkich w jednym Marszu. W tym celu prosimy o zapoznanie się z niezbędnymi informacjami o przetwarzaniu danych i regulaminem na stronie Instytutu www.jhi.pl.
Zachęcamy Państwa do fotografowania swoich przejść i dzielenia się zdjęciami w mediach społecznościowych. Prosimy o oznaczanie ich następującymi hasztagami #marszpamięci22lipca #marszpamieci22lipca #wstążkipamięci #wstazkipamieci
Partnerzy Marszu Pamięci 22 lipca 2020