Rocznice i święta
22.07-21.09.2020

Marsz Pamięci 22 lipca 2020

Grafika ilustracyjna do wydarzenia. Napis: Marsz Pamięci 22 lipca 2020 dedykowany Adamowi Czerniakowowi
fot. Żydowski Instytut Historyczny

W 78. rocznicę rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej getta Warszawy Żydowski Instytut Historyczny wraz z partnerami zaprasza na Marsz Pamięci 22 lipca. 

  • 22 lipca - 21 września 2020

22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację mieszkańców warszawskiego getta do Treblinki. Trwająca niespełna dwa miesiące brutalna akcja likwidacyjna doprowadziła do śmierci ponad 300 tysięcy Żydów.

W dziewiątym Marszu upamiętnimy szczególnie postać Adama Czerniakowa – pedagoga, działacza społecznego i publicysty, radnego miejskiego Warszawy, senatora II Rzeczypospolitej. W getcie warszawskim pełnił on funkcję prezesa Judenratu. 23 lipca, w drugim dniu "wysiedlenia", Adam Czerniaków popełnił samobójstwo, co stanowiło wyraz protestu i bezsilności wobec wywożenia na śmierć mieszkańców getta, w tym szczególnie małych sierot. 

Tegoroczny Marsz w odróżnieniu do lat ubiegłych potrwa nie jeden dzień, a prawie dwa miesiące. Począwszy od 22 lipca do 21 września br. będziecie mogli Państwo indywidualnie i w dogodnym dla siebie czasie przejść symboliczną trasę "od śmierci do życia" rozpoczynającą się pod pomnikiem Umschlagplatz, a kończącą się w tym roku na ul. Chłodnej 20 w Warszawie, przy Kamienicy pod Zegarem, gdzie mieszkał do śmierci Adam Czerniaków. 

Akcja Wstążkowa

Przy ulicy Chłodnej 20 w Warszawie, w siedzibie Fundacji Archeologia Fotografii zostanie stworzona specjalna instalacja artystyczna na Wstążki Pamięci z imionami zamordowanych warszawskich Żydów. 

Zapraszamy do samodzielnego wypisania i zawieszania Wstążek Pamięci, które razem z mapką z trasą Marszu dostępne będą dla Państwa w następujących miejscach, w godzinach otwarcia poszczególnych instytucji:

  • Żydowski Instytut Historyczny – recepcja 
  • Jewish Community Center Warszawa
  • Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

Trasa Marszu

Umschlagplatz (ul. Stawki róg Dzikiej), Stawki, Karmelicka, Anielewicza, al. Jana Pawła II, Dzielna, Smocza, Nowolipie, Żelazna, Chłodna 


Zachęcamy Państwa do dokumentowania swoich przejść i przesyłania nagrań na adres [email protected]. Chcemy stworzyć film łączący nas wszystkich w jednym Marszu. W tym celu prosimy o zapoznanie się z niezbędnymi informacjami o przetwarzaniu danych i regulaminem na stronie Instytutu www.jhi.pl.

Zachęcamy Państwa do fotografowania swoich przejść i dzielenia się zdjęciami w mediach społecznościowych. Prosimy o oznaczanie ich następującymi hasztagami #marszpamięci22lipca #marszpamieci22lipca #wstążkipamięci #wstazkipamieci

 

Partnerzy Marszu Pamięci 22 lipca 2020

logotypy partnerów wydarzenia