TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia: RZEMIOSŁO
image
image
Siódma edycja TISZ* Festiwalu Żydowskiego Jedzenia odbędzie się pod hasłem RZEMIOSŁO. Opowiemy o kuchni lokalnej i tradycjach rzemieślniczych, niegdyś obecnych w przedwojennych sztetlach, a także dużych miastach. Przyjrzymy się także nowym tradycjom wytwórczym i spotkamy ze współczesnymi rzemieślnikami.
- 16-20 października 2024 (środa-niedziela)
- Część wydarzeń będzie tłumaczona na polski język migowy (PJM)
Program TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia: RZEMIOSŁO →
Przed Wami 5 dni wyjątkowych spotkań kulinarnych, warsztatów i spacerów. A od rana do wieczora czekamy na Was także w barach mlecznych oraz w Browarach Warszawskich! Podczas festiwalu zjemy wspólne śniadanie na targu i spotkamy się z wytwórcami lokalnego i ekologicznego jedzenia. Mąka i wypieki będą jednym z głównych motywów tegorocznej edycji – posłuchamy opowieści o warszawskich młynach, a Alessia Di Donato zabierze nas w polsko-włoską podróż przez wypieki, oczywiście z degustacją. Będziemy też wyszywać jidyszowe makatki i wyplatać koszyki na chleb. Festiwal to unikatowy moment, żeby poznać zbiory z naszej kolekcji związane z kulturą kulinarną. A w piątkowy wieczór, po zgaszeniu świateł w muzeum, zasiądziemy jak zwykle w holu głównym przy bogato zastawionym stole uroczystej kolacji szabatowej.
W tym roku będziemy też codziennie obecni w Browarach Warszawskich, gdzie lokalne restauracje specjalnie na edycję TISZ-u przygotują dania z kuchni żydowskiej, a w sobotę przypomnimy historię browaru, a także jego okolic. Wiemy, że opowieści o jedzeniu nie mogą obyć się bez samego jedzenia, więc większość z naszych spacerów po Warszawie będzie połączona z degustacją.
Jak co roku wspólnie z naszymi wolontariuszami postawimy przed POLIN kuczkę, czyli świąteczny szałas, w którym obchodzi się święto Sukot. I też tradycyjnie ozdobimy ją – tym razem podążając śladami dawnych rzemieślników.
Wyruszymy na miasto na spotkania, warsztaty i opowieści – a to dzięki wydarzeniom towarzyszącym festiwalowi organizowanym przez warszawskie muzea oraz organizacje pozarządowe!
Polecamy również wizytę w muzealnej restauracji "Warsze", która z okazji festiwalu przygotowała specjalne degustacyjne menu.
TISZ Festiwal w 2022 roku został laureatem Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Nagrody Europa Nostra za "ogromne znaczenie dla ludzi w całej Europie i silny przykład dla innych społeczności o podobnej historii".
Autorką oprawy graficznej 7. edycji TISZ Festiwalu jest Zofia Janina Borysiewicz.
TISZ* (jid. stół) – w tradycji żydowskiej radosny czas spędzany na jedzeniu, piciu, śpiewaniu i rozmowach przy wspólnym stole.
TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia co roku odbywa się w trakcie radosnego żydowskiego święta Sukot.